Dynamiczny rozwój prywatnych sieci 5G w Polsce w 2024 roku
W 2024 r. możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju prywatnych sieci 5G w Polsce. Czekają nas nowe wdrożenia w przemyśle, samorządach i ośrodkach akademickich – prognozują eksperci IS-Wireless. Bardzo ważna będzie również edukacja w zakresie budowy i obsługi sieci 5G w modelu otwartym i rola polskich uczelni.
W opinii ekspertów IS-Wireless duży wpływ na to, co będzie się działo w branży telekomunikacyjnej w 2024 roku będzie miała podjęta w ubiegłym roku decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie przeznaczenia dedykowanego pasma częstotliwości radiowych 5G na potrzeby budowy sieci prywatnych.
– W rezultacie możemy się spodziewać wzrostu zainteresowania prywatnym 5G w przemyśle i samorządach. Nowe instalacje można tworzyć niezależnie od infrastruktury dużych operatorów. Oczekujemy również przyspieszenia procesów automatyzacji i robotyzacji w myśl idei Przemysłu 4.0. Z kolei samorządy mogą wdrażać usługi typu smart city i smart village – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, polskiego producenta i dostawcy sieci 5G w modelu otwartym.
Jak przypomina pierwsza w kraju prywatna przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym (Open RAN) uruchomiona została w Krakowie już w 2023 r. dzięki współpracy inkubatora technologicznego hubraum i IS Wireless.
– Coraz więcej sieci będzie powstawać w modelu otwartym, ponieważ pozwala on na łączenie elementów od różnych dostawców, co wpływa na ograniczenie ryzyka, zwiększa bezpieczeństwo i obniża koszty – zaznacza Sławomir Pietrzyk.
W kierunku otwartości i niezależności
Model otwarty to najszybciej rosnący na świecie segment rynku radiowych sieci dostępowych. Badania rynkowe wskazują, że już 8 na 10 operatorów komórkowych ma w planach inwestycje w Open RAN. Rządy wielu krajów dostrzegają rosnący potencjał tego modelu budowy sieci – na przykład Wielka Brytania przeznacza setki milionów funtów na dywersyfikację łańcucha dostaw na rynku telekomunikacyjnym. Wsparcie zapewnia również rząd niemiecki, gdzie powstaje także pierwsza ogólnokrajowa sieć komórkowa 5G w modelu Open RAN.
– Inwestycje w najnowsze rozwiązania telekomunikacyjne dostarczane przez rodzime firmy będą mieć korzystny wpływ na naszą gospodarkę i jej konkurencyjność na międzynarodowych rynkach – zaznacza prezes IS-Wireless.
Eksperci IS-Wireless prognozują również, że w 2024 r. sieci prywatne będą uruchamiane na polskich uczelniach. Jak zauważają, jednostki akademickie już od jakiegoś czasu wykazują zainteresowanie wdrażaniem prywatnego 5G w modelu otwartym na potrzeby dydaktyki, obsługi działania uczelni, oraz w celach badawczych. Tzw. testbedy 5G, czyli platformy do testowania nowych rozwiązań w technologiach mobilnych powstają zarówno w Europie Zachodniej – w Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii – jak również w naszym regionie, np. na Ryskim Uniwersytecie Technicznym na Łotwie. Wkrótce tego typu sieci będą uruchamiane także na polskich uczelniach, jak zapowiada IS-Wireless pierwsza powstanie już pod koniec stycznia.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Open RAN okazuje się preferowanym modelem w przypadku działalności naukowej, ponieważ pozwala na daleko idące modyfikacje sieci i jej swobodną konfigurację na potrzeby konkretnych wyzwań badawczych – wyjaśniają eksperci.
Jak wskazuje Sławomir Pietrzyk musimy skupić się na kształceniu specjalistów będących w stanie nie tylko obsługiwać, ale i tworzyć nowoczesne sieci telekomunikacyjne. Dlatego tak ważna jest współpraca z polskimi uczelniami.
– Aby odpowiedzieć na rosnący popyt na 5G, a w przyszłości i kolejne generacje sieci komórkowych, musimy kształcić kadry telekomunikacyjne. Właśnie to będzie stanowiło jedno z największych wyzwań w sferze rozwoju 5G w Polsce w najbliższych latach. Potencjał gospodarczy i społeczny tej technologii jest ogromny, bez wątpienia najlepsze dopiero przed nami – mówi prezes IS-Wireless.
Źródło: IS-Wireless