Polsce wzrośnie PKB. Dzięki... chmurze

Polsce wzrośnie PKB. Dzięki... chmurze Pixabay

Najnowszy raport McKinsey & Company poświęcony technologiom chmurowym nie pozostawia złudzeń: Polskę dzieli przepaść od światowych liderów chmur. By dorównać poziomowi najbardziej zaawansowanych gospodarek, musimy postawić na wyedukowanie światowej klasy ekspertów chmurowych. Tego zadania właśnie podjęła się Politechnika Łódzka we współpracy z HackerU, globalnym liderem w zakresie technologii EdTech.

Profesor Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, 18 listopada podpisał umowę o współpracy z HackerU. Instytucje będą oferować wspólnie program szkoleniowy z zakresu tematyki, jaką jest cloud computing. To będzie pierwszy tego typu kompleksowy program kształcenia na polskim rynku.

Jesteśmy uczelnią, w której szeroko pojęte technologie informatyczne są jednym z wiodących nurtów w zakresie kształcenia i nauki, a także praktycznych działań we współpracy z firmami. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak najnowsze technologie determinują rozwój i przyszłość, naszą osobistą i globalną. Doceniając rolę edukacji, chcemy być liderem w dostępie do szkoleń odpowiadających na pilne potrzeby gospodarki. Takie możliwości, szczególnie w zakresie cyfryzacji, otwiera umowa podpisana z firmą HackerU – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Polskie firmy i instytucje wdrażają chmurę na 1,5‐krotnie niższym poziomie niż średnia w Europie Środkowo‐Wschodniej. Z chmur korzystamy głównie w aplikacjach biurowych i oprogramowaniach do współpracy typu CRM. Najczęściej – w firmach w sektorze teleinformatyki (64%) i mediów (46%). Najrzadziej – w hotelarstwie i gastronomii (15%), budownictwie (17%) i handlu (20%). Tymczasem już na pierwszych stronach opublikowanego z końcem października raportu „Chmura 2030. Jak wykorzystać jej potencjał i przyspieszyć wzrost w Polsce?” napisano, że upowszechnienie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść dodatkowe 4% PKB w roku 2030, czyli 121 mld złotych rocznie. By to osiągnąć jako kraj powinniśmy ponad dwukrotnie zwiększyć tempo wdrożenia technologii chmurowych.

Aby rzeczywiście dostosować się do zmian, które niesie za sobą transformacja cyfrowa, i odnieść sukces jako kraj, o odpowiednią edukację powinniśmy zadbać już teraz. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją firmy chcące wdrożyć rozwiązania chmurowe. Wspólnie z Politechniką Łódzką chcemy kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami zmieniającego się rynku pracy – komentuje Marek Gajewski, prezes HackerU Polska.

Program szkoleniowy organizowany w ramach współpracy Politechniki Łódzkiej i HackerU będzie prowadzony zdalnie, a od przyszłych uczestników nie będzie wymagać się wcześniejszego doświadczenia w branży IT ani ukończonych studiów. Zapisy ruszą już na początku nowego roku.

Źródło: HackerU / Politechnika Łódzka

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę