elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Półprzewodniki tlenkowe z potencjałem

Uniwersytet RMIT
Reklama
Reklama

Od kilkudziesięciu lat naukowcy poszukują nowej klasy elektroniki opartej na tlenkach półprzewodnikowych. Półprzewodniki tlenkowe o szerokiej przerwie energetycznej mają bowiem zasadnicze znaczenie dla rozwoju elektroniki szybkiej i energooszczędnej.

Chociaż znanych jest wiele półprzewodników tlenkowych typu "n" o wysokiej ruchliwości, tlenki typu "p" o szerokiej przerwie energetycznej mają ruchliwości nośników o jeden do dwóch rzędów wielkości niższe z powodu silnej lokalizacji tychże nośników w pobliżu krawędzi pasma walencyjnego. Urządzenia na bazie tlenków mogą znaleźć zastosowanie w energoelektronice i technologii komunikacyjnej, m.in. zmniejszając ślad węglowy sieci użyteczności publicznej.

Reklama

Przeszkodą dla urządzeń tlenkowych jest jednak to, że mimo iż poznano wiele wydajnych w dużym zakresie tlenków typu "n", to istnieje znaczny brak znajomości wysokiej jakości tlenków typu "p". Badania przeprowadzone w 2018 r. ujawniły jednak, że atrakcyjnym kandydatem na tlenek typu "p", z osobliwym miejscem telluru w układzie okresowym, może być beta-telluryn (β-TeO2), ponieważ może on zachowywać się zarówno jak metal, jak i niemetal, zapewniając jego tlenek o wyjątkowo użytecznych właściwościach.

Dysponowanie szybkim przezroczystym półprzewodnikiem typu "p" może wszakże zrewolucjonizować współczesną elektronikę poprzez umożliwienie tworzenia lepszej jakości wyświetlaczy i ulepszonych – bardziej energooszczędnych – urządzeń. Odkrycia te mają docelowo wypełnić kluczową lukę w gamie materiałów elektronicznych. Z tego też względu badania nad potencjałem owego materiału będą kontynuowane.

Reklama

Źródło: Nature Electronics

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama