Półprzewodniki tlenkowe z potencjałem

Półprzewodniki tlenkowe z potencjałem Uniwersytet RMIT

Od kilkudziesięciu lat naukowcy poszukują nowej klasy elektroniki opartej na tlenkach półprzewodnikowych. Półprzewodniki tlenkowe o szerokiej przerwie energetycznej mają bowiem zasadnicze znaczenie dla rozwoju elektroniki szybkiej i energooszczędnej.

Chociaż znanych jest wiele półprzewodników tlenkowych typu "n" o wysokiej ruchliwości, tlenki typu "p" o szerokiej przerwie energetycznej mają ruchliwości nośników o jeden do dwóch rzędów wielkości niższe z powodu silnej lokalizacji tychże nośników w pobliżu krawędzi pasma walencyjnego. Urządzenia na bazie tlenków mogą znaleźć zastosowanie w energoelektronice i technologii komunikacyjnej, m.in. zmniejszając ślad węglowy sieci użyteczności publicznej.

Przeszkodą dla urządzeń tlenkowych jest jednak to, że mimo iż poznano wiele wydajnych w dużym zakresie tlenków typu "n", to istnieje znaczny brak znajomości wysokiej jakości tlenków typu "p". Badania przeprowadzone w 2018 r. ujawniły jednak, że atrakcyjnym kandydatem na tlenek typu "p", z osobliwym miejscem telluru w układzie okresowym, może być beta-telluryn (β-TeO2), ponieważ może on zachowywać się zarówno jak metal, jak i niemetal, zapewniając jego tlenek o wyjątkowo użytecznych właściwościach.

Dysponowanie szybkim przezroczystym półprzewodnikiem typu "p" może wszakże zrewolucjonizować współczesną elektronikę poprzez umożliwienie tworzenia lepszej jakości wyświetlaczy i ulepszonych – bardziej energooszczędnych – urządzeń. Odkrycia te mają docelowo wypełnić kluczową lukę w gamie materiałów elektronicznych. Z tego też względu badania nad potencjałem owego materiału będą kontynuowane.

Źródło: Nature Electronics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę