Innowacyjny chwytak robotyczny, który wykorzystuje taśmę mierniczą

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali nowatorski chwytak robotyczny oparty na zwykłej taśmie mierniczej. Urządzenie, nazwane GRIP-tape (Grasping and Rolling In-Plane), zostało zaprojektowane szczególnie z myślą o zastosowaniach rolniczych.
Przewaga nad tradycyjnymi chwytakami
Nowy chwytak rozwiązuje problem istniejących chwytaków rozszerzalnych, które są zwykle masywne i wymagają dodatkowych mechanizmów. Taśma miernicza okazała się idealnym materiałem, ponieważ jest jednocześnie wytrzymała i elastyczna, można ją przechowywać w małym pojemniku, a po rozwinięciu osiąga znaczny zasięg. Rozwiązanie z Uniwersytetu Kalifornijskiego może okazać się przełomowe.
Budowa i działanie urządzenia
Chwytak posiada dwa "palce" wykonane z dwóch szpul - każda składa się z dwóch połączonych ze sobą rolek taśmy mierniczej. Każdy "palec" może poruszać się niezależnie, a jego dodatkowym atutem jest także wydłużanie, które pozwala dosięgnąć do oddalonych obiektów, oraz cofać, aby przybliżyć przedmioty do ramienia robota.
Unikalne możliwości zastosowania
Kluczowym punktem rozpoznawczym robota jest też możliwość wykorzystania całej długości taśmy jako powierzchni chwytającej. Taśma może obracać obiekty lub działać jako przenośnik taśmowy. Testy wykazały, że chwytak z łatwością podnosi duże owoce, takie jak cytryny i pomarańcze. Uniwersytet Kalifornijski w San Diego opublikował także specjalny film, który prezentuje możliwości urządzenia.
Perspektywy rozwoju
Kolejne wersje chwytaka mogą zostać udoskonalone poprzez dodanie zaawansowanych czujników. Istotna będzie także analiza danych oparta na sztucznej inteligencji, co pozwoli na autonomiczne działanie urządzenia. Po dalszym rozwoju technologii będzie można ją wykorzystać między innymi w rolnictwie. To dobre rozwiązanie do zbierania owoców i warzyw bez ich uszkadzania.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Źródło: University of California, San Diego