Pierwsze fundamenty pod źródła niskoemisyjne Grupy Orlen

Pierwsze fundamenty pod źródła niskoemisyjne Grupy Orlen Energa

Na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu przeprowadzono największą do tej pory operację budowalną. Krótko po niedawnej uroczystości podpisania aktu erekcyjnego bloku CCGT Grudziądz wykonany został fundament pod pierwsze kluczowe urządzenie – kocioł odzysknicowy, inaczej zwany HRSG (ang. heat recovery steam generator). Podobne prace przeprowadzono też w Ostrołęce.

Wykonanie fundamentu kotła to proces nieprzerwanej dostawy i ciągłego układania mieszanki betonowej, trwający ponad 15 godzin. W jego trakcie wykorzystano 1,6 tys. m3 betonu dostarczonego na teren budowy z czterech lokalnych wytwórni betonu: W Grudziądzu, Chełmnie, Lubiczu i Kwidzynie. W celu dostarczenia takiej ilości materiału wykonano ok. 200 kursów betonowozami, podczas których dla zapewnienia najwyższej jakości wykonanego fundamentu, pobierano próbki materiału w celu zweryfikowania i potwierdzenia jego właściwych parametrów.

Na płycie fundamentowej opierać się będzie 44-metrowy, ważący niemal 3 tys. ton kocioł, a także cała dodatkowa infrastruktura (mierzący ok. 60 metrów komin, konstrukcje stalowe i mniejsze urządzenia). W celu bezpiecznego i stabilnego wykonania tych obiektów obszar, na którym wykonano płytę fundamentową, został wcześniej wzmocniony ok. 200 palami, których ilość i zagłębienie w ziemi na niemal 10m pozwoliło wzmocnić i ustabilizować grunt w wymaganym projektem zakresie.

Prace realizacyjne związane z budową elektrowni w Grudziądzu przebiegają zgodnie z planem. Dla kotła HRSG, dla którego wykonano płytę fundamentową, trwają obecnie zaawansowane prace związane z produkcją komponentów, rozpoczęcie montażu pierwszych elementów konstrukcji na terenie budowy planowane jest na październik bieżącego roku, a zakończenie budowy całości tego obiektu około rok później – przed końcem 2024 r.

Kocioł odzysknicowy jest urządzeniem, które połączy oba rodzaje turbin wykorzystywanych w grudziądzkiej elektrowni i pozwoli im na wspólne napędzanie generatora. Kocioł HRSG odzyskuje energię cieplną gazów wylotowych turbiny gazowej, po czym wykorzystuje ją do podgrzania wody. Wytworzona dzięki temu para wodna napędzać będzie turbinę parową. Obie turbiny: gazowa i parowa, wytwarzają energię mechaniczną, która następnie przekształcana jest w energię elektryczną w generatorze.

Inwestycja realizowana w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu elektrowni w Polsce. Jest też istotnym elementem rozwoju i wzmacniania segmentu energetycznego, opartego o energetykę odnawialną oraz stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy Orlen do 2030 r. Do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW.

Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa, czyli gazu ziemnego. Grupa Orlen prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 r. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy Orlen w kraju i zagranicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45% krajowego zapotrzebowania na surowiec. Grupa Orlen ma również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.

Podobne prace budowlane przeprowadzono w tym samym czasie w Ostrołęce, gdzie pod fundament kotła odzysknicowego realizowanej tam elektrowni o mocy ok. 750 MW wykorzystano łącznie ponad 2 tys. m3 mieszanki betonowej, która dostarczona została na teren budowy z wytwórni betonów zlokalizowanych w Ostrołęce i Łomży. Montaż pierwszych urządzeń kotła HRSG planowany jest między II a III  kwartałem br.

Źródło: Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę