Prawie milion klientów Taurona ma już inteligentne liczniki energii

Około milion klientów Taurona ma inteligentne liczniki prądu Canva

W ciągu dziesięciu lat wszyscy odbiorcy energii z Taurona będą rozliczani na podstawie danych uzyskiwanych z liczników ze zdalnym odczytem. Organizacja testuje w ramach programu AMIplus różne technologie, które będą wykorzystywane w kolejnych etapach wdrażania inteligentnego opomiarowania.

Wdrożenie inteligentnych liczników oznacza wprowadzenie możliwości rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych – dziś dane te zbierane są ręcznie przez inkasentów. Dodatkowo dane dostępne będą w aplikacji. Odbiorca znajdzie tam dane dotyczące zużycia i struktury poboru energii elektrycznej oraz możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy.

 Dla energetyki wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu przyniesie między innymi możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym i usprawnienie procesów obsługowych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. – Dysponujemy najnowocześniejszą siecią dystrybucyjną zlokalizowaną na mocno zurbanizowanym obszarze Polski. Dziś mamy ponad 40% skablowanych sieci na średnim napięciu, a wskaźniki jakości dostarczanej energii utrzymują się na najwyższym poziomie w Polsce. Tę przewagę konkurencyjną chcemy umacniać.

Liczniki, które obecnie zainstalowane są na obszarze projektu Smart City Wrocław, pracują w technologii komunikacyjnej PLC opartej o protokół OSGP. Dzięki temu w Tauron zbudowane zostały szerokie kompetencje i wiedza w zakresie technologii PLC. Doświadczenia zdobyte podczas dotychczasowych wdrożeń i użytkowania inteligentnego opomiarowania są wykorzystywane przy realizacji i ocenie prowadzonych pilotaży.  

– Liczniki, które już pracują u naszych klientów instalowane były między innymi w ramach dużego projektu Smart City Wrocław w latach  2014–2017. Ponadto na naszej sieci pracują również liczniki zdalnego odczytu w technologii radiowej GSM, które zainstalowane zostały na potrzeby rozliczeń prosumentów oraz rynku mocy – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja. – W kolejnych etapach wymian liczników będziemy wybierać technologie komunikacyjne i liczniki najlepiej odpowiadające naszym potrzebom. Chodzi tutaj o najkorzystniejsze rozwiązania technologiczne i komunikacyjne oraz o korzystne warunki cenowe.

Spółka testuje obecnie różne technologie komunikacyjne wykorzystywane do transmisji danych z liczników. Weryfikowane są możliwości dwóch technologii: PLC G3 oraz GSM.

Technologia PLC G3 została przetestowana na terenie Oddziału w Tarnowie, gdzie zostało zainstalowanych kilka tysięcy liczników wraz z koncentratorami danych. W ramach drugiego pilotażu sprawdzane są możliwości zastosowania na masową skalę technologii komunikacyjnej GSM. Tauron Dystrybucja zainstaluje u klientów kilkanaście tysięcy liczników zdalnego odczytu tego typu. Do pilotażu wybrano zróżnicowane lokalizacje, a więc instalacje będą realizowane zarówno na terenach miejskich, jaki i wiejskich, m.in. w Katowicach, Krakowie, Legnicy, Dąbrowie Tarnowskiej, Bukowinie Tatrzańskiej czy Mykanowie. Dzięki temu będzie można sprawdzić, w jaki sposób działają liczniki zainstalowane w budynkach wielorodzinnych (np. na klatkach schodowych, w mieszkaniach czy garażach) oraz w zabudowie oddalonej od miast, w tym na terenach przygranicznych i górzystych. Zapewni to możliwość weryfikacji działania systemu z zainstalowanymi licznikami GSM w różnych warunkach. Różnice testowe obejmą zakres siły i zasięgu sygnału GSM różnych operatorów, jak również zmienny zakres zakłóceń wpływających na transmisje danych w sieciach komórkowych.

Wybór standardu i technologii komunikacji dla liczników zdalnego odczytu jest jednym z kluczowych elementów wpływających na skuteczność całego procesu wdrażania inteligentnego opomiarowania. Po zakończeniu pilotaży będziemy decydować o wyborze i skali dywersyfikacji wykorzystywanych technologii zdalnego odczytu na kolejnych etapach realizacji programu AMIplus – wyjaśnia Robert Zasina.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę