Zielona energia Taurona zasili gigantyczne fabryki

Zielona energia Taurona zasili gigantyczne fabryki Canva

Ponad 100 GWh energii z odnawialnych źródeł Taurona zasili fabryki produkujące elektryczne napędy hybrydowe. Współpraca z producentem trwa od czternastu lat. Dzięki zielonej energii tylko w tym roku firma ograniczyła emisję dwutlenku węgla o ponad 40 tys. ton.

– Nasza nowa strategia, czyli przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona oznacza rozwój odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym ograniczeniu emisji CO2. Nasza organizacja chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 r. – mówi Rafał Soja, prezes spółki Tauron Sprzedaż. – W wymagającym otoczeniu makroekonomicznym konsekwentnie rozwijamy nasz portfel odnawialnych źródeł energii i stawiamy na produkty, które są realnym wsparciem dla firm i instytucji, zarówno w zakresie optymalizacji kosztów zakupów energii, jak i działań na rzecz ochrony środowiska.

Sprzedaż energii dla fabryk Toyoty jest realizowana za pomocą produktu giełdowego, który pozwala na dywersyfikacje momentu zakupowego. Ponadto energia ta pochodzi z odnawialnych źródeł z Grupy Tauron.

– Toyota jako cel założyła osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2035 r. W ślad za tym podejmujemy działania redukujące wpływ funkcjonowania fabryk na środowisko naturalne oraz budujące społeczeństwo żyjące w zgodzie z naturą. Zakup 100% energii ze źródeł odnawialnych pozwala nam przybliżyć się do realizacji naszego celu – mówi Grzegorz Owcarz, general manager Toyota Motor Manufacturing Poland.

Toyota Motor Manufacturing Poland ma w Polsce dwa zakłady produkcyjne – w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. Ich głównym produktem są hybrydowe zespoły napędowe do samochodów Toyoty produkowanych w Europie. Obecne zatrudnienie to 3400 pracowników, a poziom inwestycji wyniósł ponad 6,5 miliarda złotych.

– Firmy i instytucje, które korzystają z zielonej energii od Taurona ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla już o ponad 360 tysięcy ton. Wspieramy tym samym proekologiczne działania klientów biznesowych, dążących do zrównoważonego rozwoju, oferując im jednocześnie nowoczesne rozwiązania umożliwiające swobodne podejmowanie decyzji dotyczącej zakupu energii elektrycznej w określonym czasie i wolumenie – podkreśla Tomasz Lender, wiceprezes Tauron Sprzedaż odpowiedzialny za rynek biznesowy.

Jednym z przyjaznych środowisku produktów energetycznych jest EKO Premium. Oferowana w nim energia jest w 100% wyprodukowana w odnawialnych źródłach energii Grupy Tauron, tj. elektrowniach wodnych oraz wiatrowych.

W tym roku zielona energia pod szyldem EKO Premium od Taurona trafiła między innymi do Grupy Bosch, LOTTE Wedel sp. z o.o., a także wpisanej na listę UNESCO Kopalni Soli „Wieliczka”.

EKO Premium to produkt unikatowy na rynku, bo oprócz tego, że zawiera Gwarancje Pochodzenia, to jako jedyny w Polsce jest objęty Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej. System ten jest nadzorowany przez niezależną instytucję, tj. Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii, której eksperci, poza sprawdzeniem źródła pochodzenia energii odnawialnej, badają także jego całościowy wpływ na środowisko naturalne.

Ekologiczne produkty dla biznesu są realnym narzędziem wsparcia firm i instytucji w realizowaniu podejmowanych przez nich działań na rzecz ochrony środowiska, stąd Tauron oferuje klientom biznesowym także inne ekologiczne produkty, które wpisują się w strategię Zielonego Zwrotu Taurona, a także w polityki ekologiczne i CSR swoich klientów.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę