Obudowy małogabarytowe dopasowane do wymagań cyfryzacji

Rittal

Obudowy małogabarytowe firmy Rittal są obecne w wielu branżach, zapewniając ochronę wrażliwej elektroniki i gwarantując płynny przebieg powtarzalnych procesów. Odpowiadając na wymagania postępującej cyfryzacji, Rittal wprowadził nowe kompaktowe obudowy sterownicze AX oraz małogabarytowe KX. Prócz znacznych ułatwień w montażu klienci otrzymują również możliwość korzystania ze spójnych, cyfrowych procesów systemu Rittal.

W ciągu ostatnich lat znacząco zmieniły się oczekiwania klientów względem obudów na urządzenia elektrotechniczne. Kluczową rolę w tym procesie odegrała cyfryzacja. Dość powszechnym przykładem są maszyny i komponenty wyposażane w większą liczbę czujników i elementów wykonawczych oraz interfejsów. Te natomiast wymagają połączenia z siecią lub podłączenia do nich nadrzędnych sterowników, co prowadzi do zwiększenia liczby komponentów montowanych w obudowie. Tym samym wzrasta liczba przewodów, które trzeba poprowadzić do wnętrza przez płytę kołnierzową. Jednocześnie wzrasta gęstość upakowania w obudowach, gdyż liczne komponenty stają się coraz bardziej kompaktowe.

Firma Rittal wyszła naprzeciw wymaganiom rynkowym dotyczącym lepszego wykorzystania przestrzeni, łatwiejszej i szybszej obsługi oraz nieprzerwanego dostępu do danych. Całkowicie przemodelowano portfolio produktów obejmujących obudowy małogabarytowe oraz obudowy kompaktowe. Jednym z najważniejszych celów wprowadzonych zmian było zmniejszenie złożoności wszystkich procesów, począwszy od inżynierii, przez realizację zamówienia, aż po obróbkę, montaż i serwis.

Dane dostępne od rozpoczęcia współpracy

Mniejszą złożoność procesów można dostrzec już na etapie doboru odpowiedniego systemu obudowy. Wybór jest łatwiejszy dzięki zmniejszeniu liczby linii małogabarytowych oraz kompaktowych obudów sterowniczych. Obecnie dostępnych jest po jednym modelu dla każdej kategorii – do tej pory było ich dwa lub trzy. Mimo to nie zmniejszyła się liczba dostępnych wymiarów i zastosowań. Projektowanie dodatkowo ułatwia fakt, że w porównaniu z poprzednimi modelami zmniejszona została również różnorodność części. Dostępne są wysokiej jakości dane 3D przeznaczone do inżynierii – w idealnym układzie np. przy sporządzaniu projektu elektrycznego przy użyciu Eplan Electric P8 i projektowaniu zabudowy w 3D z wykorzystaniem Eplan Pro Panel. Projektanci mogą korzystać ze strony internetowej Rittal lub specjalnej platformy EPLAN Data Portal, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje techniczne dotyczące nowych obudów.

Kolejnym udogodnieniem jest Rittal Configuration System, który zapewnia wygodną konfigurację i zamawianie. Kontrola kompatybilności gwarantuje możliwość doboru wyłącznie pasujących akcesoriów, co oszczędza czas potrzebny na szukanie właściwych komponentów. W modelu 3D w konfiguratorze można od razu umieścić wybrane akcesoria w przewidzianym dla nich miejscu. Po przejściu powyższych etapów tak skonfigurowaną obudowę wraz z listą części można wyeksportować do użytku w projektowaniu zabudowy w 3D.

Duża oszczędność czasu

Nowe kompaktowe obudowy sterownicze i małogabarytowe oferują korzyści również na wszystkich etapach procesów po stronie klienta. Możliwy jest na przykład montaż drzwi dołączanych luzem w ramach dostawy bez użycia narzędzi. Podobnie w przypadku systemów zamknięć. W nowej kompaktowej obudowie sterowniczej ulepszone zostało również uziemienie płyty montażowej i drzwi, dzięki czemu może być przykręcone śrubami na płycie montażowej również w późniejszym czasie. Nowe są także uchwyty mocowania naściennego, które można łatwo zamontować w obudowie od zewnątrz. Znacznie zmniejsza to ryzyko uszkodzeń podczas transportu – wystające uchwyty naścienne można zainstalować dopiero na miejscu.

Poza tym po zainstalowaniu uchwytów mocowania naściennego zostaje zachowany stopień ochrony IP obudowy. Te i wiele innych funkcjonalności znacznie ułatwiają pracę w warsztacie – użytkownik zyskuje na czasie, a w związku z tym również na obniżce kosztów.

Modułowy system zwiększa elastyczność

Kompaktowe obudowy sterownicze AX zapewniają użytkownikowi nowy poziom elastyczności w zabudowie wewnętrznej. Płyty kołnierzowe są teraz znacznie większe. W zależności od konkretnego modelu powierzchnia dostępna na wprowadzanie przewodów do obudowy zwiększyła się o średnio 35%. Dzięki przetłoczeniu w ścianach bocznych możliwe jest łatwe i precyzyjne mocowanie szyn do zabudowy wewnętrznej bez konieczności mechanicznej obróbki. Precyzyjny montaż zwiększa stabilność, a tym samym bezpieczeństwo. Bezpośrednio na szynach do zabudowy wewnętrznej bez mechanicznej obróbki obudów można zamocować między innymi wyłączniki drzwiowe, blokady drzwi, węże kablowe, listwy zaciskowe i oświetlenie szaf sterowniczych. Dzięki zdefiniowanemu na stałe odstępowi pomiędzy szynami możliwe jest wykorzystanie akcesoriów systemowych.

Obudowy małogabarytowe w 60 różnych wymiarach

W zależności od liczby i wielkości komponentów obudowy z serii KX i AX są dostępne w najróżniejszych wymiarach. Obudowy małogabarytowe KX o wymiarach od 150 x 150 x 80 mm sprawdzą się w sytuacji, gdy w skrzynkach zaciskowych lub magistralowych umieścimy niewielką liczbę komponentów Kompaktowe obudowy sterownicze AX są dostępne w głębokościach od 210 do 400 mm i w maksymalnej wielkości do 1000 x 1400 mm. Nowe obudowy KX są dostępne aż w 60 różnych wymiarach, natomiast obudowy AX w 40 wariantach. Większość modeli występuje zarówno w wersji z lakierowanej blachy stalowej, jak i ze stali nierdzewnej.

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę