Przyszłość przemysłu jest napędzana przez sztuczną inteligencję

Przyszłość przemysłu jest napędzana przez AI Rittal

Europejskie przedsiębiorstwa przemysłowe stają w obliczu wielkiego wyzwania. Celem jest równorzędna rywalizacja na polu wykorzystania sztucznej inteligencji, szczególnie w zakresie budowy maszyn i urządzeń. Podczas targów Hannover Messe 2025, Rittal i Eplan zaprezentowały realne scenariusze efektywnego wykorzystania AI, które mogą przechylić szalę na korzyść lokalnych partnerów.

Rozwiązania powstały z udziałem technologicznych potentatów, jak Siemens czy Microsoft. Stoisko było pod hasłem przewodnim AI-Driven Industrial Automation to przyszłość, pozwalało również zapoznać się ze sprzętowymi innowacjami Rittal, stworzonymi z myślą o rozwoju AI oraz związaną z tym transformacją energetyczną.

AI w automatyzacji przemysłowej

Opracowane wspólnie z Eplan i partnerami zastosowania, obejmowały przede wszystkim możliwości generowania układów płyt montażowych na bazie Microsoft Azure Open AI Service. Nie zabrakło również przykładów opartych o głęboką integracją end-to-end, skoncentrowaną między innymi na znacznym skróceniu czasu symulacji w całym procesie projektowania. 

– Przywództwo w AI i kompetencje w zakresie oprogramowania w połączeniu z głęboką wiedzą w zakresie przemysłu, to kluczowe dźwignie nowej ścieżki wzrostu i międzynarodowej konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłowych. Przyszłość jest napędzana przez sztuczną inteligencję – zwłaszcza w budowie maszyn i urządzeń. Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej oraz pokazują, jak ta technologia popchnie branżę przemysłową do przodu – mówi prof. dr Niko Mohr, członek zarządu Friedhelm Loh Group oraz CEO Rittal International i Rittal Software Systems.

Rittal

Rozwiązania Rittal

Efektywne wykorzystanie nawet najdoskonalszych koncepcji wymaga jednak wsparcia, które fizycznie będzie korespondowało z cyfrowym rozwojem systemów. Rittal podążając za prezentowanymi ideami zaprezentował również gotowe rozwiązania. 

  • Coolant Distribution Unit (CDU) to jednostka, która dzięki bezpośredniemu chłodzeniu układów wodą zapewnia ponad 1 megawat mocy chłodniczej sprawiając, że dopiero teraz obsługa aplikacji AI w centrach danych staje się w ogóle możliwa.
  • Nowa platforma systemowa RiLineX przyspiesza budowę systemów rozdziału mocy w produkcji urządzeń sterowniczych i rozdzielczych, oszczędzając do 30% czasu w fazie projektowania i do 50% podczas montażu, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań mostów szynowych. Premiera objęła osiem nowych, kompletnych płyt, w standardowych szerokościach szaf sterowniczych dla 550 i 800 A oraz 380 i 500 kW.
Rittal

Jeszcze więcej nowości od firmy Rittal

Swoich targowych debiutów doczekały się również kompaktowe obudowy systemowe AX IT Nano DC, zaprojektowane z myślą o ochronie infrastruktury IT w trudnych, przemysłowych warunkach. Jednostki te dysponują wysoką klasą ochrony IP56 oraz są standardowo wyposażone w wentylatory filtrujące. Oferta obejmuje konstrukcje wolnostojące lub naścienne w wymiarach 600 x 800 x 400 mm oraz 600 x 1000 x 400 mm (SxWxG).

Rittal

Wśród nowości pojawiła się również zaawansowana maszyna do obróbki miedzi Bending Terminal BT 20E, należąca do kategorii produktowej Rittal Automation Systems. Urządzenie umożliwia gięcie różnych rozmiarów przedmiotów z miedzi i aluminium o grubości do 20 mm, szerokości do 160 mm oraz długości od 40 mm. Wszystko to z dokładnością 0,2° – niezależnie od tego, czy chodzi o gięcie płaskie, pionowe czy piętrowe.

Źródło: Rittal

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę