Przyszłość przemysłu jest napędzana przez sztuczną inteligencję

Europejskie przedsiębiorstwa przemysłowe stają w obliczu wielkiego wyzwania. Celem jest równorzędna rywalizacja na polu wykorzystania sztucznej inteligencji, szczególnie w zakresie budowy maszyn i urządzeń. Podczas targów Hannover Messe 2025, Rittal i Eplan zaprezentowały realne scenariusze efektywnego wykorzystania AI, które mogą przechylić szalę na korzyść lokalnych partnerów.
Rozwiązania powstały z udziałem technologicznych potentatów, jak Siemens czy Microsoft. Stoisko było pod hasłem przewodnim AI-Driven Industrial Automation to przyszłość, pozwalało również zapoznać się ze sprzętowymi innowacjami Rittal, stworzonymi z myślą o rozwoju AI oraz związaną z tym transformacją energetyczną.
AI w automatyzacji przemysłowej
Opracowane wspólnie z Eplan i partnerami zastosowania, obejmowały przede wszystkim możliwości generowania układów płyt montażowych na bazie Microsoft Azure Open AI Service. Nie zabrakło również przykładów opartych o głęboką integracją end-to-end, skoncentrowaną między innymi na znacznym skróceniu czasu symulacji w całym procesie projektowania.
– Przywództwo w AI i kompetencje w zakresie oprogramowania w połączeniu z głęboką wiedzą w zakresie przemysłu, to kluczowe dźwignie nowej ścieżki wzrostu i międzynarodowej konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłowych. Przyszłość jest napędzana przez sztuczną inteligencję – zwłaszcza w budowie maszyn i urządzeń. Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej oraz pokazują, jak ta technologia popchnie branżę przemysłową do przodu – mówi prof. dr Niko Mohr, członek zarządu Friedhelm Loh Group oraz CEO Rittal International i Rittal Software Systems.

Rozwiązania Rittal
Efektywne wykorzystanie nawet najdoskonalszych koncepcji wymaga jednak wsparcia, które fizycznie będzie korespondowało z cyfrowym rozwojem systemów. Rittal podążając za prezentowanymi ideami zaprezentował również gotowe rozwiązania.
- Coolant Distribution Unit (CDU) to jednostka, która dzięki bezpośredniemu chłodzeniu układów wodą zapewnia ponad 1 megawat mocy chłodniczej sprawiając, że dopiero teraz obsługa aplikacji AI w centrach danych staje się w ogóle możliwa.
- Nowa platforma systemowa RiLineX przyspiesza budowę systemów rozdziału mocy w produkcji urządzeń sterowniczych i rozdzielczych, oszczędzając do 30% czasu w fazie projektowania i do 50% podczas montażu, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań mostów szynowych. Premiera objęła osiem nowych, kompletnych płyt, w standardowych szerokościach szaf sterowniczych dla 550 i 800 A oraz 380 i 500 kW.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Jeszcze więcej nowości od firmy Rittal
Swoich targowych debiutów doczekały się również kompaktowe obudowy systemowe AX IT Nano DC, zaprojektowane z myślą o ochronie infrastruktury IT w trudnych, przemysłowych warunkach. Jednostki te dysponują wysoką klasą ochrony IP56 oraz są standardowo wyposażone w wentylatory filtrujące. Oferta obejmuje konstrukcje wolnostojące lub naścienne w wymiarach 600 x 800 x 400 mm oraz 600 x 1000 x 400 mm (SxWxG).

Wśród nowości pojawiła się również zaawansowana maszyna do obróbki miedzi Bending Terminal BT 20E, należąca do kategorii produktowej Rittal Automation Systems. Urządzenie umożliwia gięcie różnych rozmiarów przedmiotów z miedzi i aluminium o grubości do 20 mm, szerokości do 160 mm oraz długości od 40 mm. Wszystko to z dokładnością 0,2° – niezależnie od tego, czy chodzi o gięcie płaskie, pionowe czy piętrowe.
Źródło: Rittal