Nowy humanoid Apollo może unieść o 25% więcej niż bot Tesla

Humanoid Apollo może unieść o 25% więcej niż bot Tesla Apptronik

Firma Apptronik z Austin w Teksasie zaprezentowała Apollo, przyjaznego humanoida ogólnego przeznaczenia, zaprojektowanego tak, aby mógł pracować jako siła robocza i zacząć wywierać użyteczny wpływ tak szybko, jak to tylko możliwe.

Apollo ma 173 cm wzrostu i waży 73 kg. Pracując przez około cztery godziny na jednym wymiennym zestawie baterii, jest w stanie podnieść do 25 kg – co czyni go silniejszym niż roboty Figure 01 i Tesla Optimus, które mogą udźwignąć maksymalnie 20 kg.

Ludzie nie chcą wykonywać zautomatyzowanej, wymagającej fizycznie pracy w trudnych warunkach i nie powinni być do tego zmuszani – powiedział CEO i współzałożyciel Apptronik Jeff Cardenas w komunikacie prasowym. – Roboty humanoidalne nie są tylko odpowiedzią na to wyzwanie, są koniecznością - a dzięki naszej głębokiej linii robotyki Apollo ma wyjątkową pozycję, aby dosłownie wkroczyć i wywrzeć wpływ.

Linia, do której odnosi się Cardenas, obejmuje około 10 robotów, które firma zbudowała od czasu, gdy po raz pierwszy wyrosła z Human Centered Robotics Lab na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Należą do nich egzoszkielety, dwunożne systemy nóg i Astra, uroczy mały robot z tułowiem sięgającym do pasa, sprawnymi rękami i możliwością wykonywania pracy za pośrednictwem teleobecności przez operatora w zestawie VR.

Modułowość jest również przedmiotem zainteresowania; będzie można zamówić Apollo jako chodzik na całe ciało, bota na kółkach lub całkowicie stacjonarną wersję, którą można podłączyć bezpośrednio do zasilania w miejscu pracy.

Samo sprawienie, by robiły jedną rzecz na tyle dobrze, by były użyteczne, będzie ogromnym wyzwaniem, ale Apptronik szuka partnerów rozwojowych, którzy zaczną dostosowywać sprzęt do rozwiązywania różnych problemów i rozszerzania jego możliwości.

Jak dokładnie to zrobią, nie jest jeszcze jasne. W rzeczywistości trudno jest dokładnie określić, jakie są obecne możliwości Apollo lub w jaki sposób robot został przeszkolony, jeśli w ogóle został przeszkolony. Fakt, że Astra została zademonstrowana, gdy była obsługiwana za pomocą teleobecności VR, wydaje się wskazywać, że te rzeczy zyskają możliwości dzięki pilotowanemu systemowi uczenia się, coś w rodzaju tego, co Sanctuary AI opracowuje dla swojego humanoida Phoenix. Ale jak dotąd, nie wiemy.

Według TechCrunch, maszyna, na którą patrzymy, jest sprzętem alfa i nie zobaczymy produkcyjnej wersji Apollo przed końcem 2024 r., a Apptronik celuje w dostępność komercyjną w 2025 r.

Tak czy inaczej, jest całkowicie jasne, że sprzęt humanoidalny, jest coraz bliżej gotowości do pracy, tak jak modele AI mają swój pierwszy prawdziwy przełomowy moment i zaczynają się rozprzestrzeniać w biznesie, rozrywce, edukacji i przemyśle.

Źródło: Apptronik

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę