Nowy falownik firmy Omron

Omron

Pierwszy w nowej rodzinie falownik Q2A firmy Omron zapewnia wydajność, elastyczność i łatwość obsługi dzięki prostej filozofii „programowanie-wdrożenie-uruchomienie”.  Minimalizuje on powierzchnię zajmowaną przez sprzęt i związane z tym koszty, skraca czas projektowania i uruchamiania oraz zapewnia lepsze osiągi w przypadku różnych typów silników. Cały cykl życia aplikacji można zoptymalizować, począwszy od projektu, poprzez uruchomienie, aż po bieżącą eksploatację i dostrajanie do wymagań układu napędowego.

Zalety konstrukcyjne uwzględniają zmniejszenie powierzchni o 45% w stosunku do poprzedniego rozwiązania, a także montaż obok siebie. Wbudowany filtr EMC, dławik DC, moduł hamujący razem ze zintegrowaną funkcją bezpieczeństwa (STO SIL3) i zasilaniem głównej płyty sterującej z napięcia 24 V DC zapewnia prostotę i znaczne oszczędności. Model Q2A został zaprojektowany, aby zapewnić pracę w trudnych warunkach, z powlekanymi obwodami drukowanymi (PCB) chroniącymi elektronikę przed kurzem i wilgocią.

Seria Q2A zapewnia lepszą wydajność silnika, ponieważ może ona sterować różnymi typami silników w pętli otwartej i zamkniętej, jak również wektorem napięcia. Zapewniając lepszą wydajność niż w przypadku innych metod, sterowanie wektorem napięcia jest również łatwiejsze i szybsze w konfiguracji niż aktualne rozwiązania w oparciu o sterowanie wektorem prądu.

Zapewnia również elastyczność komunikacji dzięki obsłudze wielu opcji komunikacji opartych na sieci Ethernet, takich jak sieć EtherCAT wykorzystywana przez kontrolery Sysmac firmy Omron, a także sieci EtherNet/IP, PROFINET i POWERLINK. Oferuje również bardzo ekonomiczną integrację sieciową, ponieważ można skomunikować do 5 falowników Q2A poprzez jedną kartę sieciową. Wbudowane złącze USB z kolei umożliwia programowanie serii napędów Q2A z poziomu komputera PC bez konieczności podłączania do zewnętrznego zasilacza, co ułatwia uruchomienie.

Szereg przydatnych i oszczędzających czas funkcji napędu Q2A zwiększa łatwość uruchomienia. Graficzne środowisko programistyczne zapewnia szybkie dostosowywanie aplikacji, a wbudowana funkcja kreatora skraca czas konfiguracji i eliminuje ryzyko nieprawidłowego ustawienia parametrów. Ustawienia zapisywane są za pomocą funkcji automatycznego tworzenia kopii zapasowych i mogą być kopiowane na kartę SD, a następnie łatwo przenoszone na dodatkowe napędy.

Dzięki śledzeniu i rejestracji danych Q2A wspomaga działania serwisowe, zapewniając wymianę komponentów, np. wentylatorów, na czas. Analizę błędów wspomaga szczegółowa funkcja śledzenia, która podaje dokładny czas oraz liczbę wystąpienia zdarzeń wraz parametrami. Dane mogą być zapisywane na karcie micro SD. Ponadto możliwość zasilenia systemu sterowania zewnętrznym napięciem 24 V DC utrzymuje go w stanie aktywnym nawet po zaniku głównego zasilania 400 V, co pozwala na badanie wszelkich problemów.

W połączeniu z urządzeniami do odzyskiwania energii, takimi jak D1000 i R1000, seria napędów Q2A pozwala na zwrot energii, którą wykorzystają inne urządzenia podłączone do tej samej sieci energetycznej.

 

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę