Nord Drivesystems rozbudowuje swój polski oddział w Wiechlicach

Nord Drivesystems rozbudowuje swój polski oddział Nord Drivesystems

Nord prawie trzykrotnie powiększy jedną ze swoich dwóch polskich lokalizacji produkcyjnych: fabrykę w Wiechlicach w zachodniej Polsce. Produkowany jest tam m.in. innowacyjny silnik IE5+. Oprócz rozbudowy istniejącej hali fabrycznej zostanie uruchomiona nowa instalacja geotermalna.

Wiechlice w zachodniej Polsce to drugi po Nowej Soli zakład produkcyjny Nord Drivesystems w Polsce. Powstały dopiero w 2019 r. zakład już teraz wymaga więcej miejsca. Dlatego fabryka zostanie rozbudowana. Istniejąca hala fabryczna zostanie dobudowana z dwóch stron. To niemal potroi obecną powierzchnię z 11 000 m2 do 32 000 m2

Zapotrzebowanie na silnik IE5+ i inne silniki elektryczne nadal rośnie, co spowodowało konieczność rozszerzenia oferty – wyjaśnia Jörg Niermann, szef marketingu w firmie Nord.

Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 2023 r.; otwarcie planowane jest na drugi kwartał 2024 r. Obecnie w zakładzie produkowanych jest 10 000 silników tygodniowo. Po rozbudowie planowane jest potrojenie produkcji. Znacząco zwiększy się również zatrudnienie, które obecnie wynosi 220 pracowników.

To tutaj produkowany jest silnik synchroniczny IE5+

W ramach międzynarodowego stowarzyszenia produkcyjnego Nord fabryka w Wiechlicach ma szczególne znaczenie. Tutaj produkowany jest silnik synchroniczny IE5+. Charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, przekraczającą nawet najwyższą zdefiniowaną klasę sprawności IE5.  W tym położonym 100 kilometrów od granicy z Niemcami zakładzie produkowane są również inne silniki w rozmiarach od 63 do 160. Poza tym mają wytwarzane są tam również stojany, których serce - uzwojenie - jest wykonywane w pełni automatycznie na dwóch liniach produkcyjnych.

Pracownicy w Wiechlicach są wysoko wykwalifikowani; zakłady produkcyjne spełniają najnowsze wymagania.

Dzięki automatycznemu uzwajaniu w tym zakładzie odgrywamy wiodącą rolę – podkreśla Niermann. – To jeszcze nie jest branżowy standard. 

Ogrzewanie bez emisji CO2 za pomocą energii geotermalnej

W trakcie prac budowlanych realizowany będzie kolejny innowacyjny projekt: instalacja systemu geotermalnego. Łącznie 52 odwierty – każdy o głębokości do 250 metrów – pozwolą na wydobywanie ciepła z gruntu, które następnie będzie można wykorzystać do bezemisyjnego ogrzewania hal fabrycznych. 

Z geologicznego punktu widzenia tereny w Wiechlicach są wyjątkowo odpowiednie do wykorzystania energii geotermalnej – mówi Jörg Niermann. – Będąc firmą rodzinną zorientowaną na wartość, traktujemy zrównoważony rozwój jako ważną część naszej odpowiedzialności korporacyjnej i tutaj widzimy dobrą możliwość dalszego zmniejszenia naszego korporacyjnego śladu węglowego.

Źródło: Nord Drivesystems

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę