Najtańsza czysta energia wytwarzana przez generatory falowe

Najtańsza czysta energia wytwarzana przez generator falowy New Atlas

Sea Wave Energy od ponad dekady pracuje nad urządzeniem, które wykorzystuje energię fal. Firma, po przetestowaniu kilku prototypów na lądzie oraz na morzu, obiecuje „bardzo niski koszt” przy wysokiej wydajności tego urządzenia. 

Wytwarzanie energii słonecznej zyskuje popularność na całym świecie i staje się kluczowym filarem ery dekarbonizacji. W oceanach również drzemie ogromna ilość energii, która tylko czeka, aby ją wykorzystać. W tym celu pojawiło się wiele prototypów i małych instalacji komercyjnych działających lub będących w trakcie budowy. 

W przeciwieństwie do podobnych urządzeń już funkcjonujących nowy generator falowy firmy Sea Wave Energy (Waveline Magnet) może być zbudowany w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, dzięki czemu jego negatywny wpływ na życie morskie i dno morskie powinien być minimalny. Generowana przez nie energia może być wysyłana z powrotem na ląd kablem, wykorzystywana bezpośrednio przez odbiorców energii na morzu lub wykorzystywana do generowania i przechowywania wodoru, który można wysłać z powrotem na ląd.

Wynalazca i dyrektor generalny Adam Zakheos twierdzi, że istnieje duża możliwość, aby urządzenie już w wersji finalnej generowało energię, której uśredniony koszt nie przekraczałby 1 eurocenta (0,01 USD)/kWh, przebijając dzisiejszą wartość referencyjną w branży energetyki falowej na poziomie 85 eurocentów (0,84 USD)/kWh.

Pomimo wielu lat testowania generatorów falowych, SWE twierdzi jednak, że wciąż zbiera jeszcze wyniki, analizuje je i bada wydajność urządzenia Waveline Magnet. Czekamy na ostateczne wyniki tych badań i mamy nadzieję, że potwierdzą one obietnice wynalazcy tego urządzenia.

Jeżeli Sea Wave Energy wywiąże się ze swoich obietnic, to mogą być one prawdziwą rewolucją w generowaniu czystej energii – takiej, której nasza planeta rozpaczliwie potrzebuje. 

Źródło: Sea Wave Energy

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę