elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Australia Południowa pierwszym regionem zasilanym wyłącznie energią słoneczną

Pixabay – fabersam
Reklama
Reklama

Stan Australia Południowa stał się pierwszym regionem na świecie, któremu udało się całkowicie uniezależnić od konwencjonalnych źródeł energii. 13 października między 12:00 a 13:00 wszystkie gospodarstwa domowe były tu zasilane wyłącznie energią słoneczną.

Zmiany klimatyczne, postęp technologiczny i niskie koszty energii słonecznej sprawiają, że staje się ona coraz ważniejszym elementem miksu energetycznego. Australia Południowa dowiodła jednak, że można ją także wykorzystać jako jedyne źródło zasilania. W niedzielę, 11 października cały stan przez godzinę zasilany był w 100% energią solarną.

Ze względu na duże nasłonecznienie i łagodny klimat instalacje fotowoltaiczne biją w Australii Południowej rekordy popularności. Już co trzecie gospodarstwo domowe wyposażone jest tu w panele słoneczne, a tylko w tym roku zainstalowano ich ok. 2,5 tysiąca. Łącznie na terenie stanu w październiku pracowało 288 tys. paneli, które dostarczały 992 MW energii. Pozostałą część generowały duże instalacje fotowoltaiczne o mocy 313 MW.

Ogromna popularność instalacji fotowoltaicznych w Australii Południowej stanowi zapowiedź sporych zmian w systemie energetycznym tego stanu – mówi Audrey Zibelman, dyrektor zarządzający i CEO Australijskiej Agencji Rynku Energii (AEMO). – Żaden inny region tej wielkości nie był dotąd w stanie czerpać energii wyłącznie z fotowoltaiki. W żadnym też udział elektrowni przydomowych w całości wytworzonej energii nie sięgał 77%.

Już wcześniej Australia Południowa 89% energii czerpała ze Słońca, zaś 13 września po raz pierwszy łączna moc paneli zainstalowanych na dachach domów przekroczyła 900 MW. – Liczba instalacji fotowoltaicznych w regionie skokowo rośnie i spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 14 miesięcy wzbogaci się on o kolejne 36 tys. systemów fotowoltaicznych. A to oznacza, że jego miks energetyczny przestanie być miksem, a stanie się systemem zeroenergetycznym, w którym same tylko panele dachowe będą pokrywały 100% zapotrzebowania na energię elektryczną – dodał Audrey Zibelman.

Źródło: AEMO

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama