Na Politechnice Wrocławskiej powstaje miniaturowy robot–gąsienica

Na Politechnice Wrocławskiej powstaje robot–gąsienica Politechnika Wrocławska

Studenci z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów pracują nad miniaturowym robotem-gąsienicą do pomiaru temperatury w trudno dostępnych miejscach. Na swój projekt otrzymali grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Program został utworzony przez MEiN w 2020 r. i ma pomagać kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów oraz usprawnić mechanizmu transferu opracowanych przez studentów technologii i rozwiązań technicznych do gospodarki.

W tegorocznej edycji konkursu dofinansowanie otrzymało siedem kół naukowych z PWr. Wśród nich znaleźli się także studenci z Koła Naukowego Mikroinżynierii, Mikroelektroniki i Mikrosystemów „M3”, którzy na zbudowanie robota-gąsienicy otrzymali blisko 20 tys. zł.

Pomysł na projekt podsunęła nam dr inż. Karolina Laszczyk z Katedry Mikrosystemów, której spodobały się mikroroboty naśladujące owady i zwierzęta wykonywane przez inne laboratoria badawcze. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby, aby nie była to „zabawka”, ale rozwiązanie, które można wykorzystać do konkretnych zadań. Rozpoczęła się burza mózgów o to, jakiego owada chcemy naśladować i do czego można to wykorzystać. Wybór padł na gąsienicę – mówi Mateusz Biały z Koła „M3”.

Do wykonania robota studenci chcą wykorzystać druk 3D z kompozytu odkształcającego się pod wpływem działania lasera IR. W opracowaniu kompozytu będą współpracować z prof. Jerzym Łukaszewiczem i dr. Piotrem Kamedulskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Materiał ma się charakteryzować m.in. odpornością na wysokie temperatury, natomiast samo odkształcanie będzie generowało ruch owada.

Naszego robota-gąsienicę chcemy wyposażyć w różnego rodzaju czujniki np. temperatury czy metanu i wykorzystać w ciasnych przestrzeniach, czyli tunelach wentylacyjnych, kanalizacjach i kopalnianych szybach. Opracowanie takiego rozwiązania pozwoli na poprawę bezpieczeństwa w tych trudno dostępnych miejscach, a zastosowanie technologii druku 3D powinno znacząco obniżyć koszty produkcji robota – wyjaśnia Mateusz Biały.

Źródło: Politechnika Wrocławska 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę