Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii elektrycznej

Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii Canva

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki. Podczas wydarzenia zorganizowanego w Warszawie dla przedstawicieli samorządów eksperci ze spółek Grupy Energa zaprezentowali rozwiązania, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w gminach.

W sytuacji dynamicznych zmian na rynku energii elektrycznej, a także wejścia w życie nowych regulacji, samorządy mierzą się z zupełnie nowym wyzwaniem. Mowa o efektywnym zarządzaniu energią i jej zużyciem. Wszystko po to, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Energa wychodzi naprzeciw potrzebom włodarzy miast i gmin, proponując rozwiązania, których wybór może przynieść wymierne efekty.

Konferencja pod hasłem „Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii elektrycznej”, która została zorganizowana 9 stycznia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, miała na celu przedstawienie rozwiązań, które mogą być pomocne w zarządzaniu zużyciem energii. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeniu włodarze z kilkudziesięciu miast.

– Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele 86 gmin miejskich i miejsko-wiejskich z liczbą mieszkańców od 39 tys. do 79 tys. Ostatecznie w konferencji udział wzięli delegaci z blisko 20 samorządówmówi Krzysztof Kopeć, dyrektor Biura Prasowego Energi. – Podczas wydarzenia poprosiliśmy też o opinię uczestników. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że konferencja została bardzo dobrze oceniona przez jej uczestników – średnia ocena wszystkich zagadnień to 8,1/10. Dobór tematów tego wydarzenia oraz ich adekwatność do wyzwań stojących przed samorządami, związanych z gospodarowaniem energią elektryczną, uczestnicy także ocenili wysoko. Średnia ocena to 8,6/10.

Modernizacja i audyt 

Koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 30% budżetu gminy. Jednym ze skutecznych rozwiązań mających na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej jest modernizacja oświetlenia zewnętrznego, a także tego w budynkach użyteczności publicznej – w urzędach, szkołach czy innych miejskich instytucjach. Wymiana wciąż jeszcze bardzo popularnych, jednak energochłonnych lamp sodowych i fluoroscencyjnych na nowoczesne oprawy typu LED, pomaga zredukować zużycie energii w ciągu roku nawet o 60%.

Kolejne rozwiązania prezentowane podczas wydarzenia to usługi efektywnościowe, które wykorzystywane są coraz częściej przez przedsiębiorców chcących obniżyć koszty działalności swojej firmy. Warto zacząć od audytu energetycznego, a więc zaplanowania działań mających na celu ograniczenie kosztów zużycia ciepła, energii, gazu, a także dających możliwość odzysku energii. W pakiecie proponowanych usług jest także optymalizacja kosztów zużycia. To nic innego jak analiza zużycia energii elektrycznej, a także wytypowanie rozwiązań mających na celu zmianę parametrów dystrybucyjnych – grupy taryfowej czy mocy umownej.

Fotowoltaika z korzyścią

Niezależność energetyczna, niższe rachunki, a także korzyści wizerunkowe związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii – to wszystko można osiągnąć z kolei dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynków czy na gminnym gruncie. Dobrze zaplanowana i przygotowana inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat. Wyprodukowana energia, która nie zostanie skonsumowana, trafia do sieci i jest kompensowana w rozliczeniu na fakturze.

Podczas konferencji przedstawiono samorządom także usługę DSR (ang. Demand Side Response). Polega ona na incydentalnym, czasowym obniżeniu przez końcowych odbiorców ich zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Przedsiębiorstwa, które podpiszą umowę DSR, otrzymują wynagrodzenie już za samą gotowość. Rocznie może to być od 120 tys. zł za MW redukcji.

Źródło: Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę