Materiały od igusa dla branży solarnej
Solarmid i iglidur P UV to nazwy dwóch nowych materiałów, które firma igus opracowała specjalnie dla opraw stojakowych stosowanych w jednoosiowych trackerach słonecznych. Wytrzymałość nowego polimeru jest szczególnie uwidoczniona w trackerach 2P (two-in-portrait), które wystawiają łożyska na działanie bezpośredniego światła słonecznego przez wiele godzin. Materiały te były przekonujące w testach rzeczywistych, wykazując do trzech razy większą odporność na promieniowanie UV.
To samo dzieje się w parkach solarnych na całym świecie: coraz więcej operatorów stawia na dwupłaszczyznowe moduły solarne, które mogą przechwytywać padające światło nie tylko z przodu, ale także od tyłu. W celu bezpiecznego podparcia modułów na kwadratowych tubach firma igus zapewnia niezawodne rozwiązanie za pośrednictwem swoich łożysk stojakowych igubal, które sprawdzają się w tysiącach zastosowań od ponad sześciu lat. Do tej pory łożyska były używane klasycznie, zamontowane za modułem, w związku z czym były narażone na działanie promieni słonecznych tylko sporadycznie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wykorzystanie farm solarnych, operatorzy coraz częściej stawiają na dwa moduły bifacjalne, ułożone jeden na drugim, znane również jako konfiguracja 2P (two-in-portrait).
Pomiędzy nimi pozostaje przestrzeń, w której znajdują się oprawy stojakowe, narażone teraz na jeszcze większe promieniowanie UV. Firma igus opracowała dwa trybopolimery, solarmid i iglidur P UV, specjalnie do tego zastosowania (używane w oprawie i czaszach kulistych). Materiały te nie wymagają smarowania ani konserwacji, są odporne na brud i kurz, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowania w przemyśle solarnym. Posiadają one również dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.
Test przeprowadzony zgodnie z ASTM-G154, standardowym testem dla tworzyw sztucznych, wykazał, że po 2000 godzin ekstremalnego promieniowania UV, właściwości zginania nowych materiałów zmieniły się zaledwie o 5%. Dla porównania: wartość ta dla materiałów wcześniej stosowanych w przemyśle solarnym wynosiła 14%.
– Test pokazuje, że z powodzeniem opracowaliśmy nowe materiały dla przemysłu solarnego, które sprawią, że trackery solarne będą jeszcze bardziej trwałe i niezawodne – mówi Richard Won, manager ds. energii odnawialnej w firmie igus. – Nowe materiały, solarmid i iglidur P UV, umożliwiają nam oferowanie rozwiązań łożyskowych dostosowanych do potrzeb klienta, specjalnie dla projektów z zakresu budownictwa komunalnego. Są one bardzo odporne na promieniowanie UV, więc znacznie ograniczą prace konserwacyjne.
Źródło: igus