Łożyska wieńcowe PRT-04

Łożyska wieńcowe PRT-04 igus

Oszczędzające miejsce łożyska wieńcowe PRT-04 są teraz dostępne w innych rozmiarach z wewnętrznym i zewnętrznym napędem zębów oraz funkcją blokady. Są kompaktowe i lekkie. Zostały opracowane specjalnie do poruszania się w ciasnych przestrzeniach i dają firmie igus cały system modułowy PRT-04. Bezsmarowy system łożysk obrotowych jest dostępny w ośmiu rozmiarach. Posiadają napęd z zębami zewnętrznymi i ogranicznikiem kątowym (opcja), a teraz także wewnętrzne zęby napędowe i funkcję blokowania. Pozwala to inżynierowi projektującemu znaleźć produkt potrzebny do zastosowań w bardzo małej przestrzeni instalacyjnej.

Łożyska obrotowe igus obracają zespoły montażowe, panele sterowania i stoły indeksujące, nawet przy dużych prędkościach. Aby mogły się obracać, a jednocześnie nie wymagały konserwacji, igus stosuje elementy ślizgowe, które działają promieniowo i osiowo między wewnętrzną i zewnętrzną bieżnią łożyska. Prowadnice wykonane z bardzo wydajnego polimeru iglidur J zapewniają minimalizację tarcia i zużycia, bez smarowania. Firma igus wprowadza teraz cały system modułowy dla swojej gamy kompaktowych łożysk wieńcowych PRT-04. Odporne na korozję wieńce obrotowe zostały opracowane specjalnie do stosowania w ciasnych przestrzeniach montażowych i obciążeniach do 48 000 N. Ta seria ma tę zaletę, że zajmuje tylko połowę miejsca, którego potrzebuje PRT-01, jest o 60% lżejsza i kosztuje o 20% mniej. Argumenty, które przekonują klientów, są następujące.

Łożyska obrotowe PRT-04 umożliwiły nam wdrożenie kilku zastosowań w technologii automatyzacji, przemyśle opakowań i technologii meblarskiej – mówi Stefan Loockmann-Rittich, kierownik działu łożysk iglidur firmy igus GmbH. – Seria została teraz rozszerzona, aby inżynierowie projektanci mogli mieć jeszcze większą swobodę projektowania.

Kompaktowe, lekkie wieńce obrotowe są dostępne w ośmiu rozmiarach od 20 do 300 mm. Oprócz akcesoriów takich jak: sworznie napędowe, zmienne płyty montażowe i dźwignie zaciskowe, firma igus oferuje trzy zewnętrzne systemy pierścieni napędowych i jeden wewnętrzny pierścień napędowy do bardzo ograniczonych przestrzeni montażowych, takich jak systemy transportu bez kierowcy. Łożyska wieńcowe są napędzane paskami napędowymi lub kołami zębatymi, które firma igus produkuje metodą formowania wtryskowego z trybopolimerów o wysokiej odporności na zużycie.

Firma igus opracowała również łożysko obrotowe z funkcją blokowania specjalnie do zastosowań takich jak stoły montażowe. Punkty ryglowania są ustalane pod kątem 90° lub mogą być zdefiniowane zgodnie z wymaganiami klienta. Do specjalnych obszarów zastosowań igus dostarcza wersję z łożyskiem obrotowym z rozpraszającymi elementami ślizgowymi, aby zapobiec ładowaniu elektrycznemu w sposób zgodny z ESD. Żywotność łożysk obrotowych dla danego zastosowania można również obliczyć online.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę