Łożyska ślizgowe igus wspierają bezobsługowy system sterowania

Łożyska ślizgowe igus wspierają system sterowania Zespół PWR Solar Boat

Zespół polskich studentów z Wrocławia rozwija koncepcję transportu przyszłości. Autonomiczna łódź motorowa Solaris jest zasilana wyłącznie energią słoneczną. Aby mogła łatwo i bezobsługowo poruszać się po rzekach i jeziorach, młodzi inżynierowie polegają na łożyskach ślizgowych igus, umieszczonych w układzie sterowania, wykonanych z bardzo wydajnego polimeru iglidur J. Łożyska zapewniają niezbędną stabilność, zmniejszają masę łodzi oraz gwarantują bezsmarowe użytkowanie.

Popyt na ekologiczne pojazdy, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji i wysoką wydajnością, jest większy niż kiedykolwiek. Zespół polskich studentów z Wrocławia opracował teraz łódź motorową napędzaną energią słoneczną. Projekt Solaris I jest realizowany przez PWR Solar Boat Team pod patronatem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Aby zapewnić napęd przyjazny dla środowiska, młodzi inżynierowie polegają całkowicie na ogniwach fotowoltaicznych.

Grafika
W układzie sterowania łodzi zastosowano bezsmarowne łożyska ślizgowe igus

Projekt obejmuje opracowanie, budowę i wdrożenie łodzi. Ważną częścią tego jest usprawnienie ruchu łodzi poprzez skomputeryzowany system sterowania, podobny do stosowanego w lotnictwie systemy „fly-by-wire“. Konstruktorzy poszukiwali łożysk ślizgowych, charakteryzujących się bezsmarowością, odpornością na wodę morską oraz wytrzymałością mechaniczną i prostym montażem. Rozwiązanie: łożyska ślizgowe iglidur od igusa. W układzie sterowniczym zastosowano łożyska z podwójnym kołnierzem, wykonane z bardzo wydajnego polimeru iglidur J.

Łożyska igus zapewniają długą żywotność, zmniejszają masę całego systemu, eliminują smary i są łatwe w montażu – mówiła Dominika Dewor z PWR Solar Boat Team. Projekt zespołu był sponsorowany przez program wsparcia młodych inżynierów igus (YES). Inicjatywa uniwersytecka wspiera projekty szkolne i studenckie za pośrednictwem bezpłatnych próbek, sponsoringu i konsultacji.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę