elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Łożyska ślizgowe igus wspierają bezobsługowy system sterowania

Zespół PWR Solar Boat
Reklama
Reklama

Zespół polskich studentów z Wrocławia rozwija koncepcję transportu przyszłości. Autonomiczna łódź motorowa Solaris jest zasilana wyłącznie energią słoneczną. Aby mogła łatwo i bezobsługowo poruszać się po rzekach i jeziorach, młodzi inżynierowie polegają na łożyskach ślizgowych igus, umieszczonych w układzie sterowania, wykonanych z bardzo wydajnego polimeru iglidur J. Łożyska zapewniają niezbędną stabilność, zmniejszają masę łodzi oraz gwarantują bezsmarowe użytkowanie.

Popyt na ekologiczne pojazdy, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji i wysoką wydajnością, jest większy niż kiedykolwiek. Zespół polskich studentów z Wrocławia opracował teraz łódź motorową napędzaną energią słoneczną. Projekt Solaris I jest realizowany przez PWR Solar Boat Team pod patronatem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Aby zapewnić napęd przyjazny dla środowiska, młodzi inżynierowie polegają całkowicie na ogniwach fotowoltaicznych.

Grafika
W układzie sterowania łodzi zastosowano bezsmarowne łożyska ślizgowe igus

Projekt obejmuje opracowanie, budowę i wdrożenie łodzi. Ważną częścią tego jest usprawnienie ruchu łodzi poprzez skomputeryzowany system sterowania, podobny do stosowanego w lotnictwie systemy „fly-by-wire“. Konstruktorzy poszukiwali łożysk ślizgowych, charakteryzujących się bezsmarowością, odpornością na wodę morską oraz wytrzymałością mechaniczną i prostym montażem. Rozwiązanie: łożyska ślizgowe iglidur od igusa. W układzie sterowniczym zastosowano łożyska z podwójnym kołnierzem, wykonane z bardzo wydajnego polimeru iglidur J.

Reklama

Łożyska igus zapewniają długą żywotność, zmniejszają masę całego systemu, eliminują smary i są łatwe w montażu – mówiła Dominika Dewor z PWR Solar Boat Team. Projekt zespołu był sponsorowany przez program wsparcia młodych inżynierów igus (YES). Inicjatywa uniwersytecka wspiera projekty szkolne i studenckie za pośrednictwem bezpłatnych próbek, sponsoringu i konsultacji.

Źródło: igus

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama