Konserwacja to klucz do wydajnej fotowoltaiki

Konserwacja to klucz do wydajnej fotowoltaiki Alians

Fotowoltaika przeżywa w Polsce swój „złoty wiek”. Nowe instalacje powstają niczym grzyby po deszczu. Warto przy tym pamiętać, że tak jak inne urządzenia zasilane i generujące energię elektryczną wymagają one regularnej konserwacji.

Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją.

– Jako praktycy proponujemy dokonywać przeglądu i konserwacji instalacji fotowoltaicznej nie rzadziej niż co 2 lata. Warto pamiętać, że taka instalacja znacznie różni się od standardowej instalacji elektrycznej w domu, dla której ustawodawca przewidział 5-letni okres między obowiązkowymi przeglądamimówi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, członek Zarządu Alians OZE.

Zakres konserwacji instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście uzależniony od liczby komponentów, falowników, ewentualnie dodatkowych urządzeń jak: magazyny energii, stacje ładowania pojazdów, a także liczników pozwalających monitorować i zarządzać produkowaną energią. W terenie, gdzie występują zanieczyszczenia powietrza, warto wykonać mycie modułów. Standardowy przegląd powinien zawierać m.in. kontrolę stanu paneli PV, inwertera, konstrukcji, mocowań, okablowania oraz weryfikację zabezpieczeń instalacji. Warto także sprawdzić kamerą termowizyjną, czy na całej powierzchni paneli PV temperatura jest do siebie zbliżona. Poleca się też skontrolować, czy falownik otrzymał aktualizację fabrycznego oprogramowania, zwłaszcza w przypadku, gdy jest problem z siecią internetową. Odrębnym zagadnieniem jest wykonanie pomiarów elektrycznych i ich prawidłowa interpretacja.

Warto sprawdzić informacje, które możemy uzyskać o stanie pracy lub ewentualnych błędach wyświetlanych przez falownik. Jeśli mamy taką możliwość, należy porównać te dane z informacjami zawartymi w naszej aplikacji monitorującej produkcję i stan instalacji fotowoltaicznej – przekonuje Jadziewicz.

W przypadku pomieszczeń z instalacją PV kontroli wymagają stan wentylacji oraz dostęp do jej wszystkich elementów, który z biegiem czasu może zostać znacznie utrudniony przez gromadzone w garażu, domu czy warsztacie wyposażenie. Na rynku jest wiele wyspecjalizowanych firm zajmujących się serwisem instalacji fotowoltaicznych. W zależności od wielkości instalacji cena serwisu oscyluje średnio w granicach od 300 do 1000 zł. Do tego należy doliczyć koszt dojazdu ekipy.

Źródło: Alians

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę