Komu i do czego mogą przydać się taśmy termotransferowe?

Komu i do czego mogą przydać się taśmy termotransferowe? Etisoft

Taśmy termotransferowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w drukowaniu oznaczeń. Znajdziemy je w biurach, halach produkcyjnych, magazynach i laboratoriach, a także w mikrofirmach, gdzie są stosowane do oznaczania gotowych wyrobów.

Druk może być czarny, biały lub w innym, wybranym kolorze. Może być też metaliczny, a nawet mieć postać hologramu lub być widoczny wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Tu naprawdę każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Wszechstronność taśm wynika z ich zróżnicowania, a także szybkiego rozwoju materiałów eksploatacyjnych oraz odpowiednich urządzeń. W drukarkach termotransferowych stosowane są coraz wyższej jakości podzespoły oraz głowice o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają uzyskać bardzo wysokiej jakości druk. Z kolei coraz lepsze taśmy termotransferowe odpowiadają za wysoką trwałość i odporność druku na, czasami bardzo specyficzne, warunki otoczenia.

Stosowane w liniach produkcyjnych taśmy termotransferowe używane są do drukowania etykiet identyfikacyjnych i produktowych oraz innych oznaczeń. Mogą być używane do drukowania bezpośrednio na elastycznych opakowaniach, na przykład w przemyśle spożywczym i kosmetycznymlub w przemyśle odzieżowym, w którym wykorzystuje się je do drukowania metek i wszywek. Dlatego w ich przypadku istotna jest bardzo wysoka jakość i trwałość nadruków, umożliwiająca późniejszą identyfikację oraz śledzenie wyrobu. Stosuje się tu głównie wysokiej jakości taśmy termotransferowe o dużej trwałościi wysokiej prędkości druku oraz szerokim zakresie zastosowań. Jak mówi Mariusz Baranowski, specjalista ds. testowania produktów i rozwiązań w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft, najlepszym polecanym przez nich rozwiązaniem dla branży motoryzacyjnej, AGD, elektronicznej oraz chemicznej, wszędzie tam, gdzie druk musi sprostać najtrudniejszym warunkom, są taśmy, w których barwnik zawiera żywicę, a dodatkowa powłoka antystatyczna chroni głowicę drukującą przed zniszczeniem.

Taśmy termotransferowe wykorzystywane są w przeróżnych, zautomatyzowanych i manualnych, systemach laboratoryjnych do drukowania oznaczeń oraz etykiet identyfikacyjnych z kodami kreskowymi, umożliwiającymi na przykład, śledzenie odczynników, materiałów i próbek. Ich podstawową cechą jest konieczność zapewnienia czytelności kodów kreskowych nawet po wielu latach przechowywania materiałów. Czasami w niskich, a nawet bardzo niskich temperaturach. Na przykład w przypadku systemów kriogenicznych.

Czym byłaby logistyka, transport i łańcuchy dostaw bez etykiet i oznaczeń transportowych? Wysokiej jakości taśmy termotransferowesą tu odpowiedzialne za druk odpowiedniej jakości,trwałych kodów kreskowych umożliwiających odczyt, nawet gdy produkt został wcześniej zafoliowany.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla logistyki, transportu ihandlu, gdzie niezbędne jest oznaczenie wyrobu, towaru lub ładunku, są taśmy, które pozwalają na oznaczenia charakteryzujące się krótkim cyklem życia, zwykle niezbędne wyłącznie na czas transportu – wyjaśnia Mariusz Baranowski.

Taśmy termotransferowe używane są w działach administracji i biurach. Wykorzystywane są do drukowania różnego rodzajuetykiet samoprzylepnych i oznaczeń, etykiet adresowych i informacyjnych, a także oznaczeń archiwów imajątku trwałego. Dlatego muszą być trwałe i zapewniać dobrą czytelność kodów kreskowych nawet po wielu latach.

Podstawą sukcesu jest taśma termotransferowa dobrana odpowiednio do zastosowania. Jak twierdzi ekspert z firmy Etisoft, ich taśmy termotransferowe pozwalają dobrać rozwiązanie zaspokajające potrzeby praktycznie każdego klienta, zarówno pod względem kosztów, jak i trwałości oznaczeń. Jednak, aby rozwiązanie było w „pełni trafione”, trzeba poznać potrzeby klienta i jego specyficzne wymagania. Pozwala to, zarówno na bazie własnego doświadczenia, jak i wyników testów, zaproponować rozwiązanie, które spełni, a nawet przewyższy wymagania.

To ważne, bo kombinacji taśma transferowa – etykiety – drukarka do etykiet jest wiele. I dopiero odpowiednie ich połączenie pozwala uzyskać zoptymalizowane pod względem kosztów i trwałości rozwiązanie dla praktycznie każdej firmy i branży. Jednak do tego potrzebna jest nie tylko specjalistyczna wiedza, ale także doświadczenie. Dlatego, szukając takiego rozwiązania dla swojej firmy, najlepiej jest zwrócić się z pytaniem do specjalistów, którzy pomogą wybrać nie tylko odpowiednią taśmę termotransferową, ale dobiorą do niej również odpowiednie etykiety oraz drukarkę.

Źródło: Etisoft

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę