Kolejny japoński producent samochodów będzie wytwarzał humanoidy

Mitsubishi Motors będzie wytwarzać humanoidy Mitsubishi Motors

Mitsubishi Motors i Highlanders, start-up wywodzący się z Uniwersytetu Tokijskiego, podpisały memorandum o współpracy, którego celem jest rozwój środowiska przemysłowego opartego na wspólnej pracy ludzi i robotów. Porozumienie obejmuje zarówno wspólne prace nad robotami humanoidalnymi, jak i przygotowanie ich seryjnej produkcji w zakładzie Mitsubishi Motors w Kioto.

Japoński przemysł produkcyjny mierzy się dziś z niedoborem pracowników, coraz większą złożonością procesów i potrzebą budowy bardziej elastycznych systemów wytwarzania. Mitsubishi Motors chce odpowiadać na te wyzwania poprzez współpracę z partnerami zewnętrznymi, w tym startupami. Bardzo dobrym partnerem w tym kontekście wydaje się być firma Highlanders, która rozwija roboty humanoidalne i inne technologie robotyczne, mające wspierać przemysł i ograniczać skutki braków kadrowych.

Pierwszym etapem współpracy będzie wykorzystanie robotów humanoidalnych Highlanders w zakładach produkcyjnych Mitsubishi Motors. Ich rzeczywiste wdrożenie ma dostarczyć danych operacyjnych i praktycznych doświadczeń potrzebnych do dalszego rozwoju technologii oraz oceny potencjału produkcyjnego takich urządzeń.

Równolegle Mitsubishi Motors wniesie do projektu swoje doświadczenie w zakresie produkcji seryjnej, zapewnienia jakości, projektowania z myślą o trwałości i bezpieczeństwie, mechatroniki oraz organizacji procesów wytwórczych. Firmy sprawdzą także możliwość rozpoczęcia produkcji już na początku 2027 r. z wykorzystaniem niewykorzystywanych obecnie obiektów Mitsubishi Motors w Kioto.

Obie firmy zapowiadają kontynuację współpracy z myślą o budowie społeczeństwa, w którym ludzie i roboty będą działać obok siebie w ramach wspólnych procesów produkcyjnych.

Nasza współpraca z Highlanders jest ambitnym przedsięwzięciem, którego celem jest stworzenie nowego modelu przemysłu opartego na współpracy ludzi i robotów. To również cenna szansa dla Mitsubishi Motors na rozwijanie kompetencji technologicznych i biznesowych w dziedzinie robotyki humanoidalnej – powiedział Takao Kato, przewodniczący rady dyrektorów, reprezentacyjny dyrektor wykonawczy i prezes Mitsubishi Motors.

Z kolei Hiroya Masuoka, reprezentacyjny dyrektor i prezes Highlanders, podkreślił, że misją jego firmy jest rozwiązywanie problemów przemysłu dzięki robotyce i technologiom fizycznej sztucznej inteligencji.

źródło: Mitsubishi Motors

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2026

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę