Istotny krok w budowie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Istotny krok w budowie największej farmy fotowoltaicznej Tauron

Na terenie farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Mysłowicach, rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych. Największa elektrownia słoneczna Taurona, której moc docelowo sięgnie 100 MW, pierwszą energię elektryczną wyprodukuje już w przyszłym roku.

– Jednym z warunków realizacji celów Zielonego Zwrotu Taurona jest rozbudowa mocy farm fotowoltaicznych. Do 2025 r. planujemy zwiększyć moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 r. chcemy dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Wykorzystujemy posiadane przez Grupę tereny poprzemysłowe, by przywrócić im znaczenie gospodarcze. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie na terenie byłej elektrowni węglowej – przypomina prezes Szczeszek.

Farma Mysłowice została zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

– Trwa etap faktycznej realizacji budowy. Montowane są konstrukcje stalowe – stoły fotowoltaiczne, których docelowo będzie 4266. Rozpoczęliśmy już także montaż paneli, każdy o mocy 450 Wp. Zakontraktowano większość dostaw i usług. Jeszcze w tym roku ruszy bodowa głównego punktu odbioru wraz z przyłączem do sieci dystrybucyjnej – mówi Andrzej Kaczmarek, prezes zarządu Tauron Inwestycje. – Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary, przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu.

Budowa pierwszego etapu, która rozpoczęła się w lipcu br., otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane zakładają zainstalowanie ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych. Taki wolumen energii elektrycznej to roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta. Niezmiernie istotny jest tu efekt ekologiczny, produkcja energii ze słońca to w tym przypadku ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton.

Zrównoważona działalność stanowi priorytet Strategii Grupy Tauron na lata 2022–2030. Budowa kolejnej farmy to rozwój odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym ograniczeniu emisji CO2. Planowane sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80% będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom.

Pierwszy etap projektu to budowa instalacji o mocy 37 MW. Na jego realizację Tauron otrzymał 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z końcem grudnia 2020 r. Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. W ciągu 20 miesięcy pracy farma wyprodukowała prawie 10 tys. MWh energii elektrycznej.

W połowie stycznia tego roku Tauron oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji. Od niespełna roku energię elektryczną produkuje też instalacja Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę