Intuicyjne rozwiązanie efektywnego energetycznie napędu pompy

Rozwiązanie efektywnego energetycznie napędu pompy Bosch Rexroth

To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w produkcji maszyn seryjnych oraz specjalnych, a także przy modernizacji maszyn wykorzystywanych w branży przetwórstwa tworzyw: Napędy pomp o zmiennej prędkości obrotowej z rodziny Sytronix łączą zalety systemu hydraulicznego z maksymalną sprawnością energetyczną. Asystent Size & Select umożliwia inżynierom szybkie i łatwe wymiarowanie oraz konfigurację poszczególnych rozwiązań Sytronix online. Wirtualną parametryzację konfiguracji można zapisać i skopiować do rzeczywistego napędu pompy. Asystent automatycznie oblicza indywidualne oszczędności energii w porównaniu z napędami o stałej prędkości obrotowej. Takie porównanie bierze się pod uwagę w przypadku udziału w programach dotacyjnych wspierających efektywność energetyczną, oferowanych w wielu krajach.

Firma Bosch Rexroth opracowała pakiet narzędzi działających w pętli sprzężenia zwrotnego, umożliwiających cyfrowe projektowanie i konfigurację całych układów napędowych z pompą hydrauliczną, silnikiem oraz sterownikiem. Pakiet obsługuje cały proces projektowania, wymiarowania, konfiguracji oraz parametryzacji, aż do zamówienia w sklepie Bosch Rexroth. Użytkownicy nie muszą instalować żadnego oprogramowania – korzystają ze skoordynowanych e-narzędzi online.

Dostęp do asystenta Size & Select uzyskuje się określając typowe zastosowanie, np. „maszyna do przetwórstwa tworzyw”. System odpowiednio dopasowuje maksymalne wartości operacyjne ciśnienia i przepływu, a następnie skaluje reprezentatywny cykl obciążenia. Inżynierowie mogą doprecyzować typowy cykl korzystając z edytora danych. Można dodawać lub usuwać fazy procesu, a także optymalizować przyspieszenia i dobiegi bez programowania. Asystent dostosowuje dynamikę systemu za pomocą trzech ustawień (standardowa, średnia i wysoka) i automatycznie oblicza czas cyklu. 

Następnie użytkownik może zobaczyć najbardziej optymalne rozwiązania systemu Sytronix. Informacje można przeglądać i zapisywać odpowiednio do potrzeb. Funkcja porównania z maksymalnie trzema innymi układami napędowymi ułatwia dokonanie ostatecznego wyboru.

Asystent Size & Select sygnalizuje także specyficzne parametry napędu na podstawie wprowadzonych danych – a inżynierowie mogą indywidualnie dostosować te parametry. W praktyce oznacza to stworzenie cyfrowego bliźniaka układu napędowego na etapie projektowania – wraz z dokumentacją, plikami CAD i EPLAN, a nawet plikiem z parametrami napędu. Podczas uruchamiania technicy po prostu kopiują parametry określone w konfiguratorze do rzeczywistego rozwiązania Sytronix, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności. 

Oprócz tego, oprogramowanie oblicza automatycznie zużycie energii układu napędowego i pokazuje, jaką ilość energii można zaoszczędzić, korzystając z napędu pompy o zmiennej prędkości zamiast napędu o stałej prędkości obrotowej. Funkcja ograniczenia prędkości w oparciu o zapotrzebowanie zmniejsza zużycie energii, a tym samym emisję CO2 nawet o 80%. Indywidualne wyliczenie oszczędności energii jest ważne w przypadku udziału w programach dotacyjnych wspierających efektywność energetyczną, oferowanych w wielu krajach Unii Europejskiej.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę