elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Inteligentny licznik w technologii OSGP

Apator
Reklama
Reklama

Polscy dostawcy nowoczesnych technologii dla energetyki, spółki Apator oraz Griffin Group Energy, podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie opracowania, wdrożenia do produkcji i dostaw na rynek krajowy oraz europejski polskiego inteligentnego licznika nowej generacji, pracującego w technologii OSGP (Otwarty Protokół Smart Grid).

Celem współpracy polskich dostawców technologii dla energetyki jest zbudowanie synergii biznesowej, która pozwoli stworzyć nowoczesne rozwiązanie wychodzące naprzeciw krajowym OSD stojącym w obliczu masowej wymiany liczników tradycyjnych na inteligentne. Nowe prawo energetyczne przewiduje, że do końca 2028 r. w Polsce liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii zostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, w tym co najmniej w 80% gospodarstw domowych. Z szacunkowych danych operatorów sieci dystrybucyjnych wynika, że obecnie inteligentne liczniki zainstalowane są u ok. 1,9 mln odbiorców końcowych. Docelowa, łączna liczba odbiorców końcowych szacowana jest na ok. 16,3 mln. Do wymiany pozostało więc ok. 14,4 mln tych liczników.

Apator i Griffin Group Energy łączą siły

Reklama

Apator i Griffin Group Energy postanowiły połączyć swoje kompetencje techniczne i biznesowe w ramach projektu, którego efektem będzie nowoczesne rozwiązanie metrologiczne, wykorzystujące potencjał inżynieryjny polskich spółek oraz doświadczenie nabyte w ramach implementacji rozwiązań smart na rynku krajowym. Obie spółki uczestniczyły w projekcie realizowanym dla Tauron Dystrybucja – Smart City Wrocław, który obejmował instalację kompletnej infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI. W stolicy Dolnego Śląska wdrożono ponad 400 tys. inteligentnych liczników, dzięki którym w czasie rzeczywistym odbiorcy mają dostęp do danych pomiarowych i profili zużycia, natomiast zakład dystrybucyjny jest w stanie monitorować jakość sieci niskiego i średniego napięcia.

Nowy licznik OSGP to w pełni polskie rozwiązanie techniczne, które powinny docenić zwłaszcza zarządy spółek energetycznych należących do Skarbu Państwa. Praca koncepcyjna polskich inżynierów, wypracowana w krajowych biurach R&D, a następnie przełożona na procesy technologiczne i produkcyjne w fabryce Apatora zlokalizowanej w okolicach Torunia, to długofalowa inwestycja w polską gospodarkę, miejsca pracy i krajową infrastrukturę przemysłową.

Smart metering wspiera transformację energetyczną

Reklama

Już od pewnego czasu zmienia się miks produktowy w Polsce związany z rozproszeniem rynku energii i rosnącą liczbą prosumentów. W miejsce liczników bez komunikacji klienci zamawiają urządzenia ze zdalnym odczytem. Liczniki Apatora pracują dziś w większości mikroinstalacji PV. Wymiana urządzeń na szeroką skalę w ramach krajowego roll-out’u będzie dużym wysiłkiem i wyzwaniem logistycznym, dlatego operatorzy powinni powierzyć ją sprawdzonym dostawcom krajowym i europejskim – mówi Mirosław Klepacki, prezes Apatora. – Kluczowym elementem, który zamawiający powinni brać pod uwagę, jest wsparcie na miejscu zespołów inżynierskich i serwisowych dostawcy. Połączone zespoły Apatora i Griffin Group Energy dysponują niezbędnym doświadczeniem i zasobami, z których mogą skorzystać polscy operatorzy.

Przedstawiciele obu spółek zgodnie potwierdzają, że smart metering jest koniecznym elementem wspierającym transformację energetyczną oraz dalszy rozwój OZE. Otwiera też szanse rozwoju nowych funkcji i usług związanych z efektywniejszym i bardziej zrównoważonym gospodarowaniem mediami energetycznymi. Według planów licznik będzie dostępny w ofercie już w 2021 r.  i będzie oferowany nie tylko krajowym OSD, ale także klientom na wymagających europejskich rynkach.

Źródło: Apator

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama