Inteligentne oszczędzanie energii w przedsiębiorstwach

Inteligentne oszczędzanie energii w przedsiębiorstwach baramundi

Firma baramundi software AG bezpłatnie udostępniła wszystkim swoim klientom korzystającym z systemu do ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi baramundi Management Suite moduł do zarządzania energią elektryczną. Rozwiązanie to umożliwia firmom rejestrowanie i analizowanie wykorzystania energii przez urządzenia oraz pozwala zoptymalizować ich działanie, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym stało się jednym z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Biznes już dzisiaj szuka sposobów na zminimalizowanie kosztów środowiskowych i społecznych swojej działalności. Coraz więcej firm na całym świecie deklaruje kolejne inicjatywy mające na celu m.in. zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. O ile jest to zjawisko pożądane, o tyle nie wszystkie inicjatywy mają realny wpływ na środowisko.

W ostatnim czasie można zaobserwować, że coraz więcej przedsiębiorstw deklaruje cele, które brzmią proekologicznie, chociaż nie stoją za nimi konkretne działania. Zauważając ten problem, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, wedle którego przedsiębiorstwa będą zobowiązane do publikowania raportów kierowanych do inwestorów i klientów, weryfikujących w jakim stopniu biznes jest zrównoważony środowiskowo oraz jakie nakłady finansowe zostały poniesione w celu osiągnięcia np. neutralności węglowej.

Zauważając ten problem, baramundi pragnie zapewnić swoim klientom konkretne narzędzia, które pozwolą użytkownikom baramundi Management Suite – systemu do zarządzania urządzeniami końcowymi w przedsiębiorstwach – realizować cele zrównoważonego rozwoju. W ramach wsparcia swoich klientów w ich dążeniu do zwiększania neutralności klimatycznej, firma udostępniła za darmo narzędzie, które może przyczynić się do zmniejszenia zużycia prądu w przedsiębiorstwach. Moduł Energy Management do zarządzania energią elektryczną wykrywa urządzenia, które pobierają najwięcej prądu, a także identyfikuje obszary, w których możliwe jest zwiększenie efektywności energetycznej, co pozwala optymalizować zużycie energii w całym przedsiębiorstwie.

Dodatkowo rozwiązanie umożliwia szybkie i zautomatyzowane ewidencjonowanie nie tylko komputerów, ale także urządzeń peryferyjnych, takich jak: monitory, drukarki i inne systemy, uwzględniając ich czas pracy i czuwania. Na podstawie zanonimizowanych raportów, zespoły IT mogą zdefiniować strategie optymalizacji czasu użytkowania punktów końcowych, a tym samym zużycia energii. Reguły te mogą być dystrybuowane automatycznie, indywidualnie lub grupowo.

Nowi klienci otrzymają moduł do zarządzania energią bez ponoszenia dodatkowych opłat. Firmy, które korzystają już z baramundi Management Suite, mogą zamówić bezpłatną licencję.

Problem zmian klimatycznych jest bardzo istotny dla firmy baramundi. Poprawa sytuacji jest możliwa, jeśli tylko wszyscy podejmiemy odpowiednie działania. Jednym z nich może być wskazanie potencjalnych obszarów, w których można oszczędzać energię – wyjaśnia prezes firmy baramundi Uwe Beikirch. – Im więcej firm zaangażuje się w tę inicjatywę, tym większe efekty jesteśmy w stanie razem osiągnąć nawet przy niewielkim wkładzie jednostkowym. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się bezpłatnie udostępnić naszym klientom moduł przeznaczony do zarządzania energią punktów końcowych. Mamy nadzieję, że w ten sposób zainspirujemy inne firmy do podobnych inicjatyw.

Źródło: baramundi

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę