elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Energia z wiatru potrzebuje tysięcy rąk do pracy

Pixabay
Reklama
Reklama

– Transformacja energetyczna, która pozwoli osiągnąć globalne cele klimatyczne, to również ogromne perspektywy na rozwój rynku pracy, bo branża energetyczna stworzy wiele nowych możliwości zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw. Żeby osiągnąć jak najwięcej, należy stworzyć najlepsze warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i na lądzie, i na morzu – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Rozwój całej branży odnawialnych źródeł energii to już nieodwracalny proces. Wiele rządów nadało priorytet rozwojowi zielonych źródeł energii w celu ograniczenia emisji i osiągnięcia międzynarodowych celów klimatycznych. Ambicje są jednak znacznie szersze i obejmują także korzyści społeczno-gospodarcze, które mamy na wyciągnięcie ręki. Nowe miejsca pracy i możliwości zatrudnienia są jednym z kluczowych czynników w planowaniu gospodarki niskoemisyjnej.

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) „energia odnawialna to szybko rozwijający się multidyscyplinarny obszar obejmujący biznes, nauki o środowisku, inżynierię i nauki społeczne. Negatywne konsekwencje wykorzystania paliw kopalnych i zmiany klimatu napędzały popyt na zieloną energię w ciągu ostatnich kilku dekad. Energia odnawialna pochodzi z naturalnych źródeł, a zrównoważone wykorzystanie zasobów tworzy więcej miejsc pracy w wielu sektorach”. Według raportu „Renewable Energy and Jobs Annual Reviews 2021” w roku 2020 w sektorze OZE zatrudnienie w skali globalnej osiągnęło 12 milionów miejsc pracy, a do 2050 r. miejsc może być ich nawet 42 miliony.

Reklama

Kluczowym wyzwaniem transformacji elektroenergetyki jest tzw. local content, czyli rozwiązania pozwalające na zatrzymanie jak największej kwoty inwestycji w krajowej gospodarce, rozwój łańcucha dostaw, a także stworzenie nowych miejsc pracy. Sektor zielonej energii rozwija się najbardziej prężnie, dlatego obecnie można znaleźć bardzo dużo ofert pracy w klasycznych specjalizacjach energetycznych, ale powstają też nowe zawody, które mają przed sobą ciekawą przyszłość. Branża poszukuje inżynierów, technologów i kierowników projektów. Pracownicy tego sektora to również analitycy biznesowi, konsultanci, architekci, projektanci i badacze. Prawie 80 % firm działających w branży energetycznej planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie – podaje raport płacowy Hays Poland. To optymistyczne prognozy, a przyrost nowych wakatów wesprze też m.in. transformację w regionach zależnych od tradycyjnej energetyki, takich jak Śląsk. Zerwane z powodu pandemii łańcuchy dostaw z Chin tylko wzmocnią rozwój rodzimych przedsiębiorców.

Reklama

Rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce ma olbrzymi wpływ na PKB, rynek pracy i sytuację zakładów produkcyjnych. Realizacja tego typu projektów zwiększy aktywność polskich firm działających w łańcuchu dostaw. Według danych PSEW w roku 2020 przy budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych na lądzie było bezpośrednio zatrudnionych około 8–10 tys. pracowników, natomiast łącznie z sektorami powiązanymi na rzecz branży pracowało w sumie 13–17 tys. ludzi. Był to poziom zatrudnienia odnotowany przy około 6,4 GW mocy w instalacjach istniejących oraz około 3 GW nowych mocy wytwórczych w budowie, znajdujących się na różnych etapie realizacji, po aukcjach przeprowadzonych w latach 2018–2020. Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa może przyczynić się do powstania od 51 aż do 97 tysięcy nowych miejsc pracy, w zależności od scenariusza rozwoju.

Podobne perspektywy wiąże się z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wart ok. 130 mld zł program budowy farm wiatrowych na Bałtyku ma się stać kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki. Nie jest to jednak tylko projekt energetyczny, ale szerzej – projekt gospodarczy i kolejny duży potencjał do wykorzystania na rynku pracy. Szacuje się, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w ciągu nadchodzącej dekady może się przyczynić w Polsce do powstania ponad 60 tys. nowych miejsc pracy.

Wraz z rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie firmy z branży będą poszukiwały pracowników o zróżnicowanym poziomie specjalizacji i kompetencji. Dużą rolę odegra tu specjalistyczna edukacja. Potrzeby rynkowe i atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy, są najlepszą motywacją, by kształcić się w tym kierunku. Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce zależy teraz od rządzących – w ich rękach projekt złagodzenia 10H (kluczowy dla farm wiatrowych na lądzie) i zapisy umożliwiające optymalne warunki dla działalności offshore.

Źródło: PSEW

 

 

 

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama