Innowacyjna technologia sortowania odpadów zapobiega pożarom baterii litowo-jonowych

Innowacyjna technologia sortowania odpadów Fraunhofer IIS

Nieprawidłowo utylizowane baterie litowo-jonowe stanowią poważne zagrożenie dla zakładów recyklingu. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera IIS opracowali system oparty na technologii rentgenowskiej i sztucznej inteligencji, który eliminuje niebezpieczne elementy i zwiększa bezpieczeństwo zakładów przetwarzania odpadów.

Nieprawidłowo utylizowane odpady elektroniczne stanowią poważne zagrożenie dla zakładów recyklingu. Baterie litowo-jonowe, często wyrzucane razem z odpadami plastikowymi, mogą ulec uszkodzeniu i wywołać pożar. By temu zapobiec, naukowcy z Instytutu Fraunhofera IIS opracowali system sortowania oparty na czujnikach. Ma on na celu eliminację niebezpiecznych elementów i zwiększenie bezpieczeństwa zakładów recyklingu.

Niepokojące statystyki

Badania niemieckiego stowarzyszenia BDE wskazują, że w tamtejszych zakładach sortowania odpadów dochodzi rocznie do ponad 10 000 pożarów, z czego 80% jest spowodowanych przez baterie litowo-jonowe. Straty wynikające z tych zdarzeń wynoszą około miliarda euro rocznie. Baterie wyrzucane wraz z odpadami opakowaniowymi, mogą zostać uszkodzone podczas procesu recyklingu, prowadząc do pożaru.

Projekt DangerSort

Projekt prosto z Instytutu Fraunhofera IIS wychodzi temu naprzeciw. DangerSort rozwija system sortowania wykorzystujący technologię rentgenowską i sztuczną inteligencję do wykrywania baterii litowo-jonowych. 

– To pierwsza prewencyjna metoda przeciwdziałania pożarom. Wcześniej istniały jedynie systemy gaśnicze – wyjaśnia Johannes Leisner z Fraunhofer IIS.

Działanie systemu

System używa szybkiego przenośnika taśmowego (do 3 m/s) oraz technologii rentgenowskiej podobnej do lotniskowych skanerów bagażu. Detektor wykonuje serię radiogramów, które analizuje AI, identyfikując baterie. Specjalne dysze powietrzne automatycznie usuwają wtedy wykryte niebezpieczne elementy z taśmy.

Technologia przechodzi obecnie testy, a w czerwcu trafi do firmy LOBBE na pierwsze próby w warunkach rzeczywistych. Projekt, który jest finansowana przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych potrwa do sierpnia 2025 roku. Wkrótce okażą się, jak DangerSort spisuje się w praktyce.

Innowacyjna technologia stanowi przełom w dziedzinie bezpieczeństwa zakładów recyklingu i wspiera rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Źródło: Fraunhofer IIS

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę