Humanoidalny robot do prac niebezpiecznych

Humanoidalny robot do prac niebezpiecznych Tesla

Szef Tesli, Elon Musk, ogłosił, iż firma działa na rzecz opracowania humanoidalnego robota o nazwie „Tesla”. Prototyp powinien być dostępny już w przyszłym roku.

Robot powinien być przyjazny, a jednocześnie spełniać współczesne normy techniczne. Powinien umieć poruszać się po świecie zbudowanym przez i dla ludzi i podejmować pracę niebezpieczną, a przy tym odznaczającą się dużą powtarzalnością. Jak zauważył Musk, robot będzie zaprojektowany tak, by nie poruszał się ze zbyt dużą prędkością.

Według Muska bot Tesli będzie miał około 177 centymetrów wzrostu i ważył około 57 kilogramów.  Na jego głowie zostanie zainstalowany ekran, za pośrednictwem którego będzie można dostarczać przydatne informacji. Poza tym urządzenie będzie wyposażone w system autopilota. Robot Tesli zostanie wyposażony również w osiem kamer i pełnoprawny komputer autonomiczny – w zasadzie przy użyciu tych samych narzędzi, których Tesla używa w samochodzie. Jak wyjaśnił Musk, najtrudniejszą rzeczą pozostającą do wdrożenia w użytecznym humanoidalnym robocie jest to, iż nie może on poruszać się po świecie bez odpowiedniego przeszkolenia. Co ważne, robot nie będzie wymagał precyzyjnych komunikatów, ponieważ jego działanie zostanie oparte na zasadzie rozmowy z odbiorcą. Gdy do robota zostanie skierowane zdanie w stylu: „Proszę, weź tę śrubę i przykręć kluczem do samochodu”, ten powinien zareagować na komendę i potrafić to wykonać.

Musk przewidział, że użycie ludzkich robotów będzie miało daleko idące konsekwencje, a w przyszłości praca fizyczna stanie się jedną z usług dostępnych na rynku. Jeśli ktoś będzie chciał ją wykonywać, to będzie mógł to robić, jeśli nie – równie dobrze będzie mógł z niej zrezygnować i wyręczyć się robotami. Oczywiście może mieć to różne, a niekiedy nawet poważne, konsekwencje ekonomiczne.

Należy zauważyć, że Tesla znana jest z ogłaszania ważnych innowacji technicznych na bardzo wczesnym etapie rozwoju i wprowadzania w życie systemów, w przypadku których inne firmy jeszcze nie są gotowe na podobny krok. To niekiedy na Tesli się mści, a przykładem może być opcja autonomicznej jazdy, czyli „Autopilot” Tesli. Należy mieć jednak nadzieję, że nowoczesny humanoidalny robot będzie urządzeniem wolnym od wad i stanie się wysoce wydajnym narzędziem, m.in. wyręczającym ludzi w wykonywaniu czynności żmudnych i niebezpiecznych.

Źródło: Tesla

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę