Humanoidalne roboty rozpoczynają pracę w zakładzie Amazon

Humanoidalne roboty rozpoczynają pracę w zakładzie Amazon Agility Robotics

Digit porusza się teraz w ośrodku badawczo-rozwojowym firmy Amazon. Uruchomienie próbne jest pierwszym krokiem w kierunku wykorzystania botów do automatyzacji powtarzalnych procesów magazynowych.

Roboty zostały dostarczone do programu testowego przez Agility Robotics, wspieraną przez Amazon firmę technologiczną, której flagowym produktem jest humanoidalny robot Digit. Mierzący 175 cm wzrostu robot ma przypominające konika polnego nogi, które firma nazywa "nogami do tyłu", co pozwala mu kucać, aby podnosić przedmioty z podłogi i podnosić je na wysokość prawie 180 cm. Digit może podnosić paczki o wadze do 16 kg i może chodzić w prawie wszystkich kierunkach, radzić sobie ze schodami i nierównym terenem, a nawet chodzić w pozycji przykucniętej.

Amazon, który twierdzi, że obecnie pracuje dla niego ponad 750 000 robotów, wskazuje, że Digit nie ma na celu odbierania miejsc pracy, ale raczej "współpracę z pracownikami". Firma twierdzi, że boty będą miały za zadanie powtarzalny proces recyklingu pustych pojemników, w których nie ma już zapasów.

W 2019 roku bezgłowa wersja bota była testowana we współpracy z Fordem w celu autonomicznego dostarczania paczek do domów. A w zeszłym roku Digit zaczął robić swoje w magazynie, który zajmuje się realizacją zamówień dla marki odzieży damskiej Spanx, co można zobaczyć na poniższym filmie.

Digit nie jest też pierwszym humanoidalnym robotem, który rozpoczął pracę w prawdziwym świecie. Na początku tego roku ogłoszono, że firma Figure, zajmująca się robotyką, dostarczy swoje zgrabne metalowe humanoidalne boty do fabryki BMW w Spartanburgu w Południowej Karolinie, gdzie zostaną one przeszkolone do etapowego wdrożenia.

Podczas gdy Digit jest z pewnością imponujący we wszystkich swoich zdolnościach kucania, chodzenia do tyłu i podnoszenia, to wciąż jest nieco prymitywnym robotem pod względem umiejętności motorycznych. Może się to zmienić szybciej, niż wielu mogłoby się wydawać, w oparciu o innego bota, o którym informowaliśmy w zeszłym miesiącu, od firmy o nazwie Sanctuary AI. Chociaż ten bot nie może chodzić, ma niesamowicie szybkie i zręczne hydraulicznie aktywowane ręce, więc można sobie wyobrazić, że przekształcenie tej technologii w umiejętności motoryczne Digit lub innych botów takich firm jak Boston Dynamics nie może być zbyt odległe na horyzoncie.

Źródła: Amazon, Agility Robotics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę