Faulhaber firmą neutralną dla klimatu
Ochrona środowiska jest jedną z najważniejszych wartości Faulhaber. Dzięki najważniejszym kompetencjom firmy – rozwojowi wysoce wydajnych układów napędowych o niskim zapotrzebowaniu na energię – technologia firmy Faulhaber ma już wpływ na odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych. Zakład w Schönaich niedawno stał się jednym z pierwszych zakładów produkujących w sposób całkowicie neutralny dla środowiska.
W trakcie wielu lat pracy firma Dr. Fritz Faulhaber inwestowała w neutralne dla klimatu wytwarzanie energii w zakładzie Schönaich. Poza rozwojem systemu fotowoltaicznego jedną z inwestycji była jednostka kogeneracyjna. Jednostka kogeneracyjna wytwarza energię i ciepło przy użyciu gazu ziemnego i dzięki temu działa z dużo większą wydajnością niż konwencjonalne systemy ogrzewania. Dodatkowa moc jest wytwarzana wyłącznie ze źródeł odnawialnych (znanych również jako ekologiczna energia elektryczna). Aby zrekompensować ilość CO2 wytwarzanego podczas spalania gazu ziemnego, do ceny gazu ziemnego doliczono rekompensatę klimatyczną uzgodnioną z dostawcą.
Kompensacja emisji dwutlenku węgla również dla podróży służbowych
– To był ważny krok w stronę uczynienia z nas firmy neutralnej dla klimatu – wyjaśnia Jörg Rittker odpowiedzialny za zarządzanie jakością i ochroną środowiska Faulhaber. – Jednak w kontekście trwającej dyskusji na temat ochrony klimatu i środowiska zastanawialiśmy się, jakie dodatkowe działania możemy podjąć w celu uzyskania całkowitej neutralności wobec klimatu. Emisje CO2 mają przecież miejsce nie tylko podczas produkcji lub zarządzania, ale również podczas podróży służbowych samochodem lub samolotem. – Zdecydowaliśmy się więc na rekompensowanie również pozostałej ilości CO2 – mówi Rittker.
Projekt Atmosfair w Rwandzie
Pozarządowa organizacja Atmosfair stała się naszym partnerem oferującym prowadzenie kompensacji w ukierunkowany i poważny sposób. Faulhaber wspiera projekt Atmosfair „Wydajne kuchenki «Save80» w Rwandzie”. Rwanda to jeden z najmniej rozwiniętych krajów na świecie. Wysokie zapotrzebowanie na drewno opałowe w połączeniu z nieefektywnym wykorzystywaniem napędza wylesianie ostatnich lasów w Rwandzie. Dzięki kuchence Save80 wykorzystywane jest 80% mniej drewna opałowego w porównaniu z tradycyjną kuchenką. Jest to korzystne dla klimatu i pozwala unikać wylesiania. Oszczędności osiągane dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na drewno pozwalają rodzinom na pokrywanie innych wydatków, jak np. opłaty za szkołę.
Źródło: Faulhaber