Najnowsza analiza trendów Internetu Rzeczy
Farnell opublikował nową analizę kierunków rozwoju Internetu rzeczy. Oparta jest ona na trzech latach własnych globalnych raportów o trendach w IoT i badaniach istniejących na rynku. „Przyszłość to IoT – analiza trendów branżowych” jest dostępna w postaci bezpłatnego e-booka i angielskojęzycznego audiobooka, oferując inżynierom projektantom cenne informacje i analizy dotyczące przyszłości IoT.
Rynek IoT jest obecnie jednym z szybciej rozwijających się, dlatego w swoim raporcie Farnell przygląda się dzisiejszym zastosowaniom Internetu rzeczy i analizuje branże, w których ma on największy wpływ na przyszłość. Technologia IoT jest aktywnie wykorzystywana w wielu krytycznych branżach, takich jak: Przemysł 4.0, automatyka domowa, sztuczna inteligencja (AI), inteligentne miasta, zarządzanie energią, motoryzacja i transport, opieka zdrowotna, urządzenia medyczne i ubieralne. Raport ukazuje również zmiany w sektorze IoT, które przyniosła pandemia.
Raport łączy dane z globalnej ankiety Farnell IoT przeprowadzanej co roku od 2018 z innymi badaniami rynkowymi, dzięki czemu dostarcza jedne z aktualniejszych, holistycznych i dogłębnych analiz Internetu rzeczy. Badanie to zawiera poglądy ponad 5 000 osób działających w branży Internetu rzeczy z ponad 60 krajów na całym świecie i analizuje proces IoT z trzech perspektyw: twórcy (kto), motywacji (dlaczego) i rozwiązań (co).
Kluczowe obszarów omówione w raporcie to: bezpieczeństwo jako największe wyzwanie i bardzo wysoki priorytet dla inżynierów projektujących rozwiązania IoT, automatyka przemysłowa i jej rosnący wpływ dla nowych aplikacji IoT, z przewidywanym najszybszym wzrostem komunikacji Machine-to-Machine (M2M) i zdalnego monitorowania, komputery jednopłytkowe (SBC) jako najbardziej preferowana platforma do wdrażania technologii IoT w produktach końcowych, rozwiązania bezprzewodowe obecnie wyprzedzające przewodowe odpowiedniki łączności IoT, pojawiające się nowe technologie i bezpieczne rozwiązania o niskim poborze mocy i dalekim zasięgu.
– Dzięki zebranym przez trzy lata danym z ankiet na temat Internetu rzeczy jesteśmy teraz w stanie zobaczyć przyszłość IoT z dużo większą przejrzystością. Dobrym przykładem jest bezpieczeństwo chmury i systemu, które pozostają kluczowym aspektem projektowania IoT. Jednak odsetek inżynierów, którzy podkreślają je jako swój główny problem, zmniejszył się od 2018 r. o ponad połowę. Rozwiązania opracowane przez dostawców chmury i technologii szybko uzupełniają luki, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa, pozostawiając inżynierom więcej miejsca na skupienie się na innych aspektach projektu, takich jak niezawodność komunikacji i system – powiedział Ankur Tomar, global solutions marketing manager w firmie Farnell.
Farnell wspiera klientów na każdym etapie projektów IoT. Oferuje portfolio produktów, rozwiązań i bezpłatnych zasobów internetowych, aby pomóc inżynierom projektującym aplikacje IoT i wdrażającym sztuczną inteligencję. Produkty wspierające automatykę przemysłową i sterowanie są dostępne od wiodących producentów, takich jak: Raspberry Pi i Arduino, a także Schneider Electric, Molex, Omega i inne. Centrum zasobów IoT od Farnell oferuje szereg bezpłatnych i przydatnych materiałów, w tym tzw. białe księgi, noty aplikacyjne i filmy, a także dostęp do najnowszych produktów wspierających projektowanie IoT.
Źródło: Farnell