elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Najnowsza analiza trendów Internetu Rzeczy

Pixabay
Reklama
Reklama

Farnell opublikował nową analizę kierunków rozwoju Internetu rzeczy. Oparta jest ona na trzech latach własnych globalnych raportów o trendach w IoT i badaniach istniejących na rynku. „Przyszłość to IoT – analiza trendów branżowych” jest dostępna w postaci bezpłatnego e-booka i angielskojęzycznego audiobooka, oferując inżynierom projektantom cenne informacje i analizy dotyczące przyszłości IoT.

Rynek IoT jest obecnie jednym z szybciej rozwijających się, dlatego w swoim raporcie Farnell przygląda się dzisiejszym zastosowaniom Internetu rzeczy i analizuje branże, w których ma on największy wpływ na przyszłość. Technologia IoT jest aktywnie wykorzystywana w wielu krytycznych branżach, takich jak: Przemysł 4.0, automatyka domowa, sztuczna inteligencja (AI), inteligentne miasta, zarządzanie energią, motoryzacja i transport, opieka zdrowotna, urządzenia medyczne i ubieralne. Raport ukazuje również zmiany w sektorze IoT, które przyniosła pandemia.

Raport łączy dane z globalnej ankiety Farnell IoT przeprowadzanej co roku od 2018 z innymi badaniami rynkowymi, dzięki czemu dostarcza jedne z aktualniejszych, holistycznych i dogłębnych analiz Internetu rzeczy. Badanie to zawiera poglądy ponad 5 000 osób działających w branży Internetu rzeczy z ponad 60 krajów na całym świecie i analizuje proces IoT z trzech perspektyw: twórcy (kto), motywacji (dlaczego) i rozwiązań (co).

Kluczowe obszarów omówione w raporcie to: bezpieczeństwo jako największe wyzwanie i bardzo wysoki priorytet dla inżynierów projektujących rozwiązania IoT, automatyka przemysłowa i jej rosnący wpływ dla nowych aplikacji IoT, z przewidywanym najszybszym wzrostem komunikacji Machine-to-Machine (M2M) i zdalnego monitorowania, komputery jednopłytkowe (SBC) jako najbardziej preferowana platforma do wdrażania technologii IoT w produktach końcowych, rozwiązania bezprzewodowe obecnie wyprzedzające przewodowe odpowiedniki łączności IoT, pojawiające się nowe technologie i bezpieczne rozwiązania o niskim poborze mocy i dalekim zasięgu.

Dzięki zebranym przez trzy lata danym z ankiet na temat Internetu rzeczy jesteśmy teraz w stanie zobaczyć przyszłość IoT z dużo większą przejrzystością. Dobrym przykładem jest bezpieczeństwo chmury i systemu, które pozostają kluczowym aspektem projektowania IoT. Jednak odsetek inżynierów, którzy podkreślają je jako swój główny problem, zmniejszył się od 2018 r. o ponad połowę. Rozwiązania opracowane przez dostawców chmury i technologii szybko uzupełniają luki, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa, pozostawiając inżynierom więcej miejsca na skupienie się na innych aspektach projektu, takich jak niezawodność komunikacji i system – powiedział Ankur Tomar, global solutions marketing manager w firmie Farnell.

Reklama

Farnell wspiera klientów na każdym etapie projektów IoT. Oferuje portfolio produktów, rozwiązań i bezpłatnych zasobów internetowych, aby pomóc inżynierom projektującym aplikacje IoT i wdrażającym sztuczną inteligencję. Produkty wspierające automatykę przemysłową i sterowanie są dostępne od wiodących producentów, takich jak: Raspberry Pi i Arduino, a także Schneider Electric, Molex, Omega i inne. Centrum zasobów IoT od Farnell oferuje szereg bezpłatnych i przydatnych materiałów, w tym tzw. białe księgi, noty aplikacyjne i filmy, a także dostęp do najnowszych produktów wspierających projektowanie IoT.

Źródło: Farnell

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama