Enel X liderem na polskim rynku redukcji zapotrzebowania na energię
Przedsiębiorstwa z wielu sektorów gospodarki, które uczestniczą w programie DSR (Demand Side Response) Enel X, mogą teraz zapewnić sobie wysokie roczne wynagrodzenie za gotowość do interwencyjnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną nawet do 2027 r.
Enel X, firma należąca do dostawcy zaawansowanych usług energetycznych Grupy Enel, za pośrednictwem swojej lokalnej spółki zależnej Enel X Polska, uzyskała na aukcji rynku mocy kontrakty na 721 MW w usługach Demand Side Response (DSR) z dostawą w 2027 r. DSR pomaga utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w kraju poprzez wykorzystanie gotowości odbiorców energii w sytuacji wzrostu zapotrzebowania. Według wstępnych wyników opublikowanych przez operatora systemu przesyłowego PSE Enel X utrzymała w Polsce pozycję lidera DSR o największym udziale w liczbie megawatów w okresie siedmiu lat (2021–2027). Dzięki temu już kolejny rok z rzędu będzie oferować atrakcyjne wynagrodzenie swoim klientom działających w wielu sektorach gospodarki – za aktywny udział w zapewnianiu stabilności systemu energetycznego.
– DSR pozostaje opłacalnym sposobem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym poprzez bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury – powiedział Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska. – Z dumą rozwijamy pozycję lidera w dostarczaniu mocy DSR do sieci, co również zapewnia naszym klientom możliwość przekształcenia elastyczności operacyjnej w przewagę konkurencyjną. DSR to technologia korzystna dla wszystkich, pozwalająca Polsce na włączenie do systemu energetycznego większej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie umożliwiając konsumentom zrekompensowanie części wzrostu kosztów energii w czasach, gdy priorytetem jest zrównoważony rozwój niskoemisyjny i obniżka kosztów energii.
Enel X świadczy usługi DSR na polskim rynku od 2017 r. i od tego okresu odnotowuje stały wzrost liczby klientów. Pod koniec listopada Enel X Polska z powodzeniem przetestował swoje nowe jednostki rynku mocy DSR na 2023 r., dzięki czemu łączny zasób 546 MW u 320 firm jest gotowy do zapewniania rezerw mocy od 1 stycznia 2023 r.
We wrześniu Enel X i jego klienci skutecznie zareagowali na pierwszy w historii od czasu uruchomienia rynku mocy krytyczny deficyt mocy, pomagając zabezpieczyć system elektroenergetyczny przed blackoutem, czyli pozbawieniem odbiorców dostępu do energii elektrycznej. Oczekuje się, że udział DSR w szczytowym zapotrzebowaniu systemowym kraju podwoi się w latach 2021– 2027 do 5,2%, co pokazuje wzrost znaczenia DSR jako zasobu rezerw mocy dla systemu energetycznego. DSR ułatwia również integrację energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych z sieciami elektroenergetycznymi.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Enel X zajmuje wiodącą pozycję w programach DSR na całym świecie, zarządzając obecnie 8,2 GW mocy w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji oraz Oceanii.
Źródło: Enel X