Enea Operator realizuje unikatowy projekt badawczy

Enea Operator realizuje unikatowy projekt badawczy Enea

Enea Operator, realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych, rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla.

Celem projektu prowadzonego przez Eneę Operatora jest dokonanie rzetelnej i pogłębionej analizy zastosowania samochodów osobowych o napędzie elektrycznym we flocie pojazdów tego podmiotu. Wykonane prace pozwolą na uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat opłacalności takich działań oraz rzeczywistych warunków użytkowania osobowych samochodów elektrycznych na potrzeby codziennej działalności spółki. Zebrana wiedza stanowić będzie podstawę do podejmowania dalszych kroków w zarządzaniu flotą. Prace badawcze w ramach realizowanego projektu trwały od stycznia 2021 r. do końca czerwca 2022 r.

– Potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla, który niesie za sobą wymiana samochodów z silnikami spalinowymi na akumulatorowe pojazdy elektryczne, jest istotnym czynnikiem wpisania się spółki Enea Operator, a w konsekwencji Grupy Enea, w promocję ekologicznych działań w sektorze krajowej elektroenergetyki. To właśnie koncerny energetyczne powinny być prekursorami zachodzących zmian w zakresie elektromobilności i taka też jest koncepcja założeń krajowej polityki w tym zakresie. Dlatego też elektryfikacja floty jest jednym z kierunków strategii rozwoju Enei Operator – mówi prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności.

– Elektryfikacja flot firmowych jest nieunikniona, zwłaszcza w obecnym kontekście kierunku jaki wyznacza nam Unia Europejska poprzez decyzję Parlamentu Europejskiego o zaostrzeniem celu redukcji emisji z pojazdów i tym samym zakazie sprzedaży pojazdów spalinowych od roku 2035. Przygotowania do tego powinny rozpocząć się już dzisiaj. Enea Operator jest doskonałym przykładem jak należy podejść do tematu, aby w pierwszej kolejności zbadać potrzeby i oczekiwania oraz zastosowanie pojazdów elektrycznych w firmie – podkreśla Krzysztof Burda, prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

W ramach realizacji projektu podczas codziennych przejazdów służbowych wykonano w samochodach elektrycznych pomiar ponad 20 parametrów eksploatacyjnych. Wśród nich możemy wymienić: średnie zużycie energii, temperaturę powietrza, średnią prędkość, częstotliwość ładowania czy liczbę wjazdów do centrów miast. W ramach partnerstwa technologicznego firma Tekom Technologia dostarczyła narzędzia oraz system do opomiarowania. Na podstawie zebranych danych oraz innych źródeł informacji opracowano analizy mające na celu m.in. porównanie samochodów elektrycznych z pojazdami o napędzie konwencjonalnym. Badania prowadzone są pod względem użyteczności i opłacalności ekonomicznej w kontekście polityki flotowej spółki. Efektem realizacji projektu badawczego będzie obszerny raport, którego premiera planowana jest w drugiej połowie września 2022 r.

– Zakres przeprowadzonych badań i czas ich trwania świadczy o unikatowości projektu w skali kraju. Uzyskane odpowiedzi mogą stać się początkiem głębszej dyskusji na temat szerszego zastosowania samochodów nisko i zeroemisyjnych we flotach pojazdów takich firm jak Enea Operator. Jest to szczególnie istotne w kontekście dynamicznego rozwoju koncepcji elektromobilności w Polsce i na świecie – dodaje Mateusz Lewiński, starszy specjalista ds. Innowacji w Biurze Inicjatyw Innowacyjnych.

Zebrane w ramach realizacji projektu badawczego dane i informacje, które zostaną przedstawione w obszernym raporcie, będą szczególnie wartościowe dla Enei Operator. Obecnie w Polsce doświadczenie w tej dziedzinie ma niewielka liczba podmiotów publicznych i prywatnych.

Źródło: Enea

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę