Dwa nowe, wysokosprawne, niskoemisyjne bloki energetyczne w Polsce

GE jako przedstawiciel konsorcjum, wybuduje w Polsce dwa wysokosprawne, niskoemisyjne bloki energetyczne o cyklu skojarzonym w Elektrowni Dolna Odra.

  • Elektrownia Dolna Odra PGE zostanie wyposażona w dwa bloki GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650, które zapewnią wysoką sprawność i elastyczność dla elektrowni w cyklu kombinowanym
  • Elektrownia o mocy 1,4 gigawata (GW) wyprodukuje ilość energii elektrycznej, która zasili około 1 miliona polskich gospodarstw domowych, jednocześnie spełniając najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji
  • To kluczowy projekt na drodze transformacji systemu elektroenergetycznego w Polsce i rozwoju energetyki odnawialne
  • Dolna Odra będzie niskoemisyjną elektrownią, która ograniczy emisję CO2 o około 2-3 mln ton rocznie

GE ogłosiło dziś zamówienie na budowę dwóch wysokosprawnych i niskoemisyjnych bloków energetycznych w ramach konsorcjum w Elektrowni Dolna Odra (PGE) Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na Pomorzu Zachodnim. Na zamówienia w elektrowni Dolna Odra składają się dwie turbiny gazowe GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650 o mocy do 1,4 gigawata (GW) - odpowiednik potrzebny do zasilania około 1 miliona polskich gospodarstw domowych. Zamówienie to pozwoli na dalszą stabilizację sieci lokalnej, która obecnie w dużym stopniu wykorzystuje niestabilne energetycznie farmy wiatrowe na lądzie i na morzu.

"Inwestycja PGE w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe to nasz wkład w przygotowanie polskiego systemu energetycznego do dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, a w szczególności wiatrowej”  – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Inwestycja PGE w nowoczesne bloki gazowe zapewni stabilność długoterminowej eksploatacji obecnej elektrowni węglowej. Projekt sprawi, że Dolna Odra zostanie przekształcona w elektrownię, wytwarzającą energię elektryczną o niższej emisji zanieczyszczeń, spełniającą lokalne standardy środowiskowe. Wraz z oddaniem nowych bloków do eksploatacji w 2023 r., elektrownia PGE ma zredukować emisję CO2 o około 2-3 mln ton rocznie.

"Wykorzystując ponad 70 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań energetycznych do Polski, GE nieustannie wspiera klientów, takich jak PGE, w wyborze i wdrażaniu systemów energetycznych, które najlepiej spełniają ich potrzeby i cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, kosztów i zrównoważonego rozwoju, to szczególnie ważne w czasach, które stanowią wyzwanie dla wszystkich" - podkreśla Michael Rechsteiner, wiceprezes GE Gas Power na Europę. „Projekt ten połączy doświadczenie GE w realizacji projektów "pod klucz" z wiodącą technologią elektrowni o cyklu skojarzonym, aby zapewnić bardziej elastyczną, zrównoważoną i niezawodną energię elektryczną dla regionu w nadchodzących latach".

Elektrownia Dolna Odra odgrywa kluczową rolę w Krajowym Systemie Energetycznym jako jedyny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Rozbudowa nowej elektrowni została objęta 17-letnim kontraktem w ramach aukcji głównego rynku energii, która rozpocznie się w 2024 r.

Podpisanie kontraktu na realizację projektu odbyło się 30 stycznia 2020 r. w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, Ministra Majątku Państwowego Jacka Sasina, Ministra Klimatu Michała Kurtyki, parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych i pracowników elektrowni. Prezydent Andrzej Duda powiedział w swoim wystąpieniu: "Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy tutaj tak oczekiwaną i bardzo potrzebną inwestycję, która jest kolejnym wielkim krokiem w modernizacji polskiego sektora energetycznego".

Inwestycję w Dolnej Odrze zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (przedstawiciel konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Fabryki GE w Elblągu i Wrocławiu będą produkować wyposażenie również dla tego projektu. Zamówienie obejmuje także 12-letnią umowę serwisową.

Źródło: Informacja prasowa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę