Dla większego bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej w sektorze energetycznym

Firma ABB opracowała rozwiązanie wykorzystujące technologie mobilne i rozszerzoną rzeczywistość (ang. augmented reality) do cyfryzacji środowiska pracy operatorów terenowych i lepszej interakcji pomiędzy pracownikami serwisu a pracownikami dyspozytorni.

ABB Ability Augmented Field Procedures powstało z myślą o służbach terenowych. Rozwiązanie umożliwia integrację pomiędzy obiektem a rozproszonym systemem sterowania zwiększając bezpieczeństwo i efektywność operacji wykonywanych w terenie, a ograniczając ryzyko błędu ludzkiego.

Ponad 20% przestojów w przemyśle jest spowodowana błędem ludzkim. ABB Ability Augmented Field Procedures zapewnia zgodność podczas wykonywania procedur manualnych, wspiera standaryzację procedur operacyjnych, utrzymania ruchu oraz napraw dokonywanych w terenie. W integracji pomiędzy obiektem a dyspozytornią pomagają cyfrowe dzienniki i notatki. Dzięki temu łatwiej przyswoić i wykorzystać wiedzę operacyjną.

W przeciwieństwie do tradycyjnych procedur opierających się na dokumentacji papierowej, technologia cyfrowa umożliwia interaktywne wykonywanie procedur za pomocą urządzenia mobilnego, prowadząc operatorów krok po kroku w sposób wydajny i bezpieczny.

Błąd ludzki nadal jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do problemów z bezpieczeństwem, jak również przestojów w produkcji – mówi Chris Naunheimer, odpowiedzialny za technologie cyfrowe w biznesie Przemysłu Energetycznego ABB. – Inżynierowie spędzają zbyt dużo czasu na odczytywaniu i interpretowaniu danych. Dzięki naszemu rozwiązaniu zamierzamy sprostać wyzwaniom i zmienić model pracy w przyszłości.

Operatorzy uzyskają dostęp do danych o zasobach, procesach i procedurach w czasie rzeczywistym (nawet bez użycia rąk) dzięki wykorzystaniu tabletów przemysłowych lub okularów Microsoft HoloLens. W ten sposób możliwe będzie również natychmiastowe wprowadzenie danych za pomocą interfejsu użytkownika przebywając na obiekcie.

System stworzono we współpracy z wiodącymi firmami na rynku. Może być wykorzystywany w każdym środowisku przemysłowym, w zakładach typu greenfield i brownfield, podczas uruchomienia, rutynowej konserwacji oraz podczas przestojów.

ABB współpracowała z klientami, aby opracować rozwiązanie, które ma pomóc ujednolicić procedury operacyjne w terenie i wykonywać zlecenia w oparciu o przekazane informacje oraz cyfrową kontrolę. Te procedury stają się dostępne dokładnie tam i dokładnie wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba. Zwiększa to bezpieczeństwo i efektywność operacyjną, a jednocześnie zmniejsza wydatki operacyjne – podkreśla Chris Naunheimer.

Aplikacja jest przykładem wsparcia dla przedsiębiorstw zarządzających personelem terenowym. Pomagając operatorom w sektorach naftowym, gazowym, chemicznym, procesowym, energetycznym i wodnym, system pomoże przekształcić procedury operacyjne zakładów oraz wykorzystać zalety cyfryzacji, rozwiązań mobilnych i łączności ze służbami serwisowymi.

W czasach, które dla wszystkich są wyzwaniem, najważniejsze jest zachowanie równowagi między bezpieczeństwem pracowników a wydajnością – mówi Marcin Wasilewski, dyrektor Biznesu Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce. – Zapewniając zdalny dostęp oraz cyfrowe narzędzia i rozwiązania chcemy przede wszystkim chronić ludzi i pomagać w zachowaniu ciągłości działania przedsiębiorstwa.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę