Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot Taurona

Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot Taurona Tauron

Tauron zakończył roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie Tauron pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.

Tauron rozpoczął roboty związane z fundamentami kotła i fundamentami budynku nawy elektrycznej. Do końca roku prowadzone będą głównie roboty żelbetowe.

– Inwestycje zaplanowane w elektrociepłowniach w Katowicach wpisują się w założenia naszej nowej strategii, która zakłada utrzymanie pozycji wiodącego dostawcy ciepła sieciowego w południowej części kraju poprzez pozyskiwanie nowych klientów i zdecydowaną dekarbonizację miksu wytwórczego. Udział węgla do 2030 r. w miksie wytwórczym segmentu ciepłowniczego spadnie z 64 do 10% – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. – Realizacja inwestycji umożliwi rozwój rynku ciepła na terenie Katowic, ze szczególnym uwzględnieniem południowych dzielnic miasta.

Inwestycje zwiększą również bezpieczeństwo dostaw ciepła, a dzięki zastosowanym technologiom poprawią jakość powietrza w mieście. Nowy wodny kocioł gazowy o mocy 140 MWt o nowoczesnej konstrukcji, będzie wykonany w technologii ścian szczelnych i zostanie wyposażony w nowoczesne, niskoemisyjne  systemy spalania, które zapewniają bardzo niski poziom zanieczyszczeń.

– Umożliwienie potencjalnym nowym odbiorcom dostępu do systemu ciepłowniczego jest odpowiedzią na potrzeby rynku i pozwoli nam na pozyskanie nowych klientów. Zakładamy, że dzięki temu Tauron Ciepło będzie na tych obszarach dostawcą pierwszego wyboru w zakresie ciepła sieciowego – wyjaśnia Marcin Staniszewski, prezes zarządu Tauron Ciepło.

W ciągu najbliższych dwóch lat Tauron chce powiększyć swoją sieć ciepłowniczą i zwiększyć moc cieplna o około 110 MW. Przyłączenia w ramach likwidacji indywidualnych pieców węglowych stanowią już teraz około 20% zaplanowanych przyłączeń, pozostałe to nowe inwestycje, głównie mieszkaniowe.

W ciągu ośmiu lat Tauron planuje rozbudowę sieci i nowe przyłączenia o łącznej mocy prawie 450 MWt, co odpowiada przyłączeniu do sieci około 100 tys. gospodarstw domowych.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę