Bezpieczne zwijanie przewodów robotów przemysłowych

Bezpieczne zwijanie przewodów robotów przemysłowych igus

Aby zachować funkcjonalność panelu operatorskiego do sterowania robotem, przewody zasilające muszą mieć nie tylko odpowiednią długość, ale powinny być także zwijane. W tym celu igus opracował system e-spool flex.

Główną zaletą e-spool flex, w porównaniu z innymi bębnami przewodowymi, jest brak pierścienia stykowego, dzięki czemu media, dane oraz zasilanie i sygnały dla wyłącznika awaryjnego, mogą być zintegrowane z systemem. Istniejące przewody panelowe można po prostu wprowadzić do spiralnej prowadnicy, a dzięki zintegrowanej sprężynie są automatycznie zwijane.

System e-spool flex dostępny jest w kilku wersjach. Pierwsza, to ekonomiczna wersja z pokrętłem ręcznym lub wkrętarką akumulatorową do zwijania przewodu. Kolejną jest rozwiązanie ze sprężyną zapewniającą powrót systemu, mechanizmem blokującym i opcjonalnym hamulcem odciągu.

Zwijacz jest ponadto dostępny w trzech rozmiarach – może mieć przewody o średnicach od 5 do 15 milimetrów i długości zwijania od 5 do 15 metrów. Przewody można szybko wymienić w dowolnym momencie. Oprócz późniejszej integracji e-spool flex z istniejącym przewodem, igus oferuje również w pełni konfekcjonowany zwijacz kablowy, wyposażony w przewody chainflex, zaprojektowane specjalnie do zastosowań ruchomych.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę