Amoniak jako rozwiązanie dla globalnej infrastruktury wodorowej

Amoniak jako rozwiązanie dla infrastruktury wodorowej Pepperl+Fuchs

Wraz z rozwojem elektryfikacji, wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej, począwszy od długoterminowego magazynowania energii, po molekularne zastąpienie wszystkich paliw kopalnych. Niestety, Niemcy nie dysponują wystarczającymi zasobami, pozwalającymi pokryć pełen zakres przyszłego popytu poprzez produkcję krajową. Obecnie zakłada się, że import wodoru będzie się mieścił w przedziale od 60 do 70%.

Wodór będzie musiał być transportowany statkami, co stanowi problem. Na przykład, skraplanie pochłania dużo dodatkowej energii. Jednak inne środki transportu nie są jeszcze dostępne.

Z kolei transport amoniaku jest dobrze opanowanym procesem, a każdego dnia transportuje się około 20 milionów ton tego surowca. Z tego powodu, znani dostawcy podjęli decyzję o produkcji amoniaku poprzez łączenie zielonego wodoru z azotem i transporcie amoniaku tradycyjnymi metodami.

Ponieważ jest to substancja toksyczna i wybuchowa, należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Od wyładunku i dodatkowego transportu lądowego, po dalsze etapy przetwarzania, w obecnie stosowanych systemach można znaleźć produkty firmy Pepperl+Fuchs, począwszy od wzmacniaczy przełączających serii K-System, bezpiecznie separujących urządzenia zdalne od kontrolerów. Do poszczególnych systemów można dostosować szeroką gamę barier. Obecnie coraz częściej są stosowane przełączniki Ethernet-APL, pozwalające uzyskać dużą prędkość transmisji danych w bezpiecznym środowisku.

Dostępne są czujniki umożliwiające monitorowanie dużej liczby zaworów i raportowanie ich pozycji.

Źródło: Pepperl+Fuchs

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę