Wyłącznik nadmiarowo-prądowy SZ200 zapewnia ochronę instalacji

ABB

Sercem systemu chroniącego instalację elektryczną i podłączone do niej odbiorniki jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Odpowiedni wybór urządzenia ma kluczowe znaczenie dla użytkowania instalacji i tego, czy nie zostanie ona uszkodzona przez zwarcie lub przeciążenie. Jakie zabezpieczenie wybrać do mieszkań lub domów? Wyłącznik nadmiarowo-prądowe SZ200 od ABB jest jednym z rozwiazań.

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy to niezbędny element nowoczesnej instalacji. Zabezpiecza przed skutkami nagłych awarii, zwarć i przeciążeń urządzeń elektrycznych, a także zapewnia dłuższą żywotność instalacji. By wyłącznik spełniał swoje zadanie, powinien cechować się odpowiednio wysoką czułością, szybkością działania, precyzją i zachowaniem swoich właściwości przy wielokrotnym użyciu. Na rynku dostępne są różne rodzaje wyłączników nadmiarowo-prądowych. 

Do instalacji mieszkalnych polecane są wyłączniki o charakterystyce wyłączania B, w których wyzwalacz przeciążeniowy nastawiony jest na 1,13-1,45 krotność prądu znamionowego. Przykładem takiego urządzenia jak modułowy wyłącznik SZ200 z oferty ABB, zgodny z normą IEC/EN 60898-1, o maksymalnej zdolności wyłączenia 6 kA. Urządzenie zostało zaprojektowane i stworzone z myślą o charakterystyce instalacji domowych i podłączonych do niej urządzeń.

Wygoda, pewność i bezpieczeństwo w użytkowaniu

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB wyróżniają się dużą wygodą podczas instalacji i użytkowania. Urządzenia są bowiem wyposażone w cylindryczne, podwójne zaciski do podłączenia szyn mostkujących i przewodów (o przekroju
35 mm2, 25 mm2 i 10 mm2), co zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na dużą elastyczność. Co ważne, wyłącznik można w prosty sposób wymienić z listwy DIN - bez konieczności wykorzystania narzędzi i odkręcania. Ponadto śruby zabezpieczono przed wypadaniem.

Wyłącznik nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB to nowoczesne urządzenie zabezpieczające, które nie tylko chroni instalację, ale jest także bezpieczne w obsłudze dla każdego użytkownika za sprawą osłony IP 20, która spełnia restrykcyjne normy, zgodnie z PN EN 60898- 1. Wyłącznik wyposażono także we wskazanie rzeczywistej pozycji położenia styków (CPI). W łatwy sposób można, więc sprawdzić, czy urządzenie jest włączone (ustawione na ON lub OFF). Takie rozwiązanie usprawnia pracę i zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie podczas prac
konserwacyjnych.

Gwarancja jakości i niezawodności na lata

Wybierając wyłącznik nadmiarowo-prądowy warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i staranność wykonania, co przekłada się na czułość i niezawodność działania urządzenia, nawet przy wielokrotnym użyciu. Żywotność mechaniczna w przypadku modelu wyłącznika nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB wynosi aż 20 tys. operacji. To daje pewność, że urządzenie będzie skutecznie chroniło obwód elektryczny przez lata. Co więcej, wyłączniki ABB z linii SZ200 zostały wyprodukowane w zgodzie z dbałością o środowisko. Nowa generacja materiału, jakim jest termoplast, gwarantuje nie tylko stabilność wyłączników, ale także zapewnia ich recykling. Co więcej, urządzenia nie zawierają halogenów i nie zanieczyszczają środowiska.Wysoką jakość wykonania przekłada się także na sprawną konserwację i wymianę wyłączników. Wszystkie dane na urządzeniach z linii SZ200 drukowane są techniką laserową. Dzięki temu druk jest odporny na otarcia, podrapania czy działanie rozpuszczalników, a urządzenie można łatwo zidentyfikować, nawet po latach
długiego działania.

Wyłącznik z szeroką gamą akcesoriów

Funkcjonalność modułowego wyłącznika SZ200 ABB można łatwo zwiększyć, wykorzystując dowolne akcesoria. Urządzenie współpracuje ze stykami pomocniczymi i sygnalizacyjnymi, dzięki którym w łatwy sposób można zyskać możliwość zdalnego sygnalizowania działania wyłącznika nadmiarowo-prądowego. Z kolei, wyzwalacze napięciowe mogą zdalnie wyzwolić urządzenie, gdy spada napięcie. Wyłączniki z linii SZ200 można także wyposażyć w automatyczną jednostkę zamykającą do resetowania do pozycji spoczynkowej.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę