Wydajne rozwiązania napędowe do butelkowania napojów

Wydajne rozwiązania napędowe do butelkowania napojów Nord Drivesystems

Automatyczne systemy butelkowania napojów oraz systemy transportowe wykorzystywane w produkcji napojów i żywności w płynie charakteryzują się wysokimi wymaganiami w zakresie wydajności energetycznej, niezawodności, możliwości spłukiwania oraz ochrony przed korozją. Jako jeden z wiodących dostawców pełnego zakresu technologii mechanicznej i elektronicznej dla napędów, przedsiębiorstwo Nord Drivesystems zna wymagania branży, i zapewnia wydajne, higieniczne i niezawodne rozwiązania butelkowania i transportu dla linii produkcji napojów.

Łatwość czyszczenia, oszczędność energii, wysoka precyzja pozycjonowania, niskie koszty robocze: systemy napędowe wykorzystywane w automatycznych systemach butelkowania dla przemysłu napojów muszą liczyć się z wieloma wymaganiami – jest to obszar, w którym Nord Drivesystems ma największe doświadczenie. To rodzinne przedsiębiorstwo z Niemiec jest jednym z globalnych liderów w technologii napędów, zapewniając dobrane do wymagań klienta rozwiązania, odznaczające się wysoką wydajnością energetyczną, przyjazną dla użytkownika technologią plug & play, gładkimi powierzchniami i długim okresem eksploatacji.

Innowacyjny i opatentowany motoreduktor DuoDrive łączy w sobie wysokowydajny silnik synchroniczny klasy IE5+ z jednostopniową przekładnią walcową w jednej obudowie, osiągając wydajność systemu na poziomie 92% – co w tej klasie mocy stanowi jedną z najwyśzych wartości na rynku. Bardzo wysoka wydajność systemu jest także możliwa w zakresie obciążeń częściowych. Stały moment obrotowy silnika w dużym zakresie prędkości umożliwia redukcję wersji i obniżenie kosztów pracy. Prócz tego, dzięki prostemu podłączeniu w systemie plug-and-play, uzyskuje się znaczną redukcję kosztów całkowitych w porównaniu z innymi napędami. Niewentylowana, zmywalna konstrukcja o gładkich powierzchniach zewnętrznych spełnia najbardziej wyśrubowane wymagania higieniczne i zapewnia optymalne czyszczenie. 

Przetwornica
Nordac ON/ ON+ to kompaktowa i inteligentna przetwornica częstotliwości do zastosowań zdecentralizowanych

Butelkowanie napojów to obszar, w którym obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na zdecentralizowaną technologię napędów. Dzięki przetwornicom częstotliwości Nordac ON/ ON+, Nord Drivesystems oferuje optymalne rozwiązanie. Przetwornice te obejmuję zakres mocy do 2,2 kW, i charakteryzują się zintegrowanym interfejsem Ethernet (ProfiNET, EtherNET IP oraz EtherCAT, o regulowanych parametrach), pełną kompatybilność i bardzo kompaktową konstrukcję. Przetwornice zdecentralizowane doskonale nadają się do integracji w systemach butelkowania i pasów transportowych, oszczędzając miejsce oraz pozwalając na uniknięcie rozbudowanego okablowania silników, jakiego potrzebują scentralizowane przetwornice częstotliwości.

Grafika
Metoda obróbki powierzchni nsd tupH zapewnia doskonałą ochronę przed korozją napędów w obudowach z aluminium, przystosowanych do spłukiwania w przemyśle napojów

Obróbka powierzchni nsd tupH dostępna jest zarówno dla napędów DuoDrive, jak i dla przetwornic Nordac ON/ ON+. Dzięki specjalnej metodzie powierzchnia zostaje zabezpieczona przed korozją i utwardzona, dzięki niej aluminium otrzymuje ochronę antykorozyjną podobną do stali nierdzewnej. Nie jest to powłoka, ale metoda obróbki powierzchni, tworząca ochronną warstwę na stałe połączoną z materiałem podłoża. Nic nie może odpaść ani odłupać się. Napędy są łatwe do czyszczenia i w dużej mierze odporne na działanie kwasów i zasad. Możliwe jest nawet wykorzystanie na nich myjek wysokociśnieniowych i agresywnych środków czyszczących. Ten system obróbki można zastosować w przypadku większości modułowych napędów Nord wykonanych z aluminium.

Nord przedstawi swój obszerny portfel rozwiązań w zakresie napędów do przemysłu spożywczego i opakowań w dniach 26–28. września 2022 w Poznaniu, na targach Polagra i Taropak. Stoisko Nord znajduje się w hali 5, numer 51.

Źródło: Nord Drivesystems

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę