WEG wprowadza silnik do zastosowań w wentylatorach

WEG wprowadza silnik do zastosowań w wentylatorach WEG

Producent silników przemysłowych WEG wprowadził do swojej oferty serię silników komutowanych elektronicznie (WEG Electronically Commutated Motor, WECM). Silniki te, stworzone z myślą o potrzebach w zakresie bezpieczeństwa i niezawodnego działania wyciągów i wentylatorów, zapewniają poziomy zużycia energii odpowiednie do różnych zastosowań związanych z wymuszonym ruchem powietrza.

Linię WECM opracowano zgodnie z generalną filozofią produkcji firmy WEG polegającą na tworzeniu silników i napędów wiodących na rynku pod względem sprawności energetycznej. Produkty z nowej serii WECM z precyzyjną regulacją prędkości mogą znacznie obniżyć zużycie prądu, zapewniając użytkownikowi oszczędność energii i kosztów.

Modele WECM, dostępne w wersji jedno- lub trójfazowej i o mocy znamionowej do 7,5 kW, zapewniają zgodność ze wszystkimi obowiązującymi normami IEC i europejskimi dotyczącymi silników i napędów elektrycznych. Ponadto cały dostępny asortyment silników i napędów WEG jest zgodny z określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) 2019/1781 wymaganiami dotyczącymi silników elektrycznych i napędów o zmiennej prędkości, które obowiązują od 1 lipca 2021 r.

Silnik WECM ma konstrukcję bezszczotkową z magnesami trwałymi i wbudowanym przemiennikiem częstotliwości. Przemiennik pozwala użytkownikowi na dostosowanie prędkości silnika do wymagań danego zastosowania. Prędkość może być ustawiana w trybie lokalnym lub zdalnym za pomocą przełączników DIP umieszczonych w obudowie napędu. Możliwa jest regulacja w zakresie od 200 do 1500/1800 obr./min albo od 500 do 3000 obr./min.

Silnik WECM osiąga spodziewany poziom sprawności IE6, najwyższy na rynku, jeśli uwzględnimy niższe o 20% straty w porównaniu z poziomem IE5 określonym w standardzie IEC TS 60034-30-2 „Maszyny elektryczne wirujące” – część 30-2: klasy sprawności silników prądu przemiennego o zmiennej prędkości (kod IE).

Zmiana prędkości z wykorzystaniem silnika WECM nie tylko obniża zużycie energii, ale także zmniejsza koszty w porównaniu z zastosowaniem oddzielnego silnika i przemiennika. Co więcej, dzięki temu, że przemiennik jest zintegrowany z silnikiem, nie jest potrzebna między nimi skrzynka zaciskowa ani kabel. Pozwala to na stworzenie bardziej kompaktowego rozwiązania.

– Biorąc pod uwagę wysoką sprawność, modułowość oraz uniwersalność (IEC) silników WECM, sądzimy, że w najbliższym czasie silnik ten znajdzie zastosowanie w większości aplikacji branż takich jak HVAC oraz F&B, dlatego też zdecydowaliśmy utworzyć lokalny magazyn w Polsce – wyjaśnia Kamil Rygiel, opiekun produktu w WPL.

WECM, cechujący się niskim poziomem hałasu (poniżej 50 dBA) i drgań oraz wysoką sprawnością w całym zakresie prędkości roboczej, jest idealnym rozwiązaniem typu „plug-and-play” dla użytkowników poszukujących silnika komutowanego elektronicznie z najwyższej półki.

Serię WECM stworzono głównie z myślą o urządzeniach dla sektora HVAC-R, gdzie silnik może być wbudowany np. w wentylator osiowy, promieniowy lub odśrodkowy i urządzenia klimatyzacyjne, co pomaga producentom wentylatorów zapewniać zgodność z określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) 327/2011 wymaganiami dotyczącymi ekoprojektowania obejmującymi wentylatory napędzane przez silniki elektryczne o mocy wejściowej od 125 W do 500 kW.

Źródło: WEG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę