Ruszyła największa na świecie morska farma wiatrowa

Ruszyła największa na świecie morska farma wiatrowa Orsted

U wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii rozpoczęła działalność morska farma wiatrowa, która dostarczy wystarczającą ilość energii elektrycznej dla ponad 1,3 miliona gospodarstw domowych.

Projekt Hornsea 2 duńskiej firmy energetycznej Orsted rozpoczął właśnie dostarczanie energii elektrycznej, jednak pełną moc uzyska dopiero w przyszłym roku. Szacuje się, że dostarczona energia wystarczy na zaspokojenie potrzeb nawet 1,3 miliona gospodarstw domowych.

Nowa farma wiatrowa jest uzupełnieniem działającej od zeszłego roku farmy Hornsea 1. 174 turbin o mocy 1,2 GW jest w stanie zapewnić moc dla ponad jednego miliona domów w Wielkiej Brytanii.

Projekt Hornsea 2 posiada wprawdzie mniejszą liczbę turbin wiatrowych (165), ale dzięki temu, że każda z nich ma moc 8 MW, łączna moc całej farmy wynosi 1,32 GW, co czyni ją największą na świecie. Oddalona o ok. 90 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii farma jest połączona ze stałym lądem okablowaniem o łącznej długości ponad 800 km.

Wraz z funkcjonującą już farmą Hornsea 1 obie morskie farmy wiatrowe zapewnią wystarczającą ilość energii dla ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych. W przygotowaniu jest już projekt Hornsea 3, który w zeszłym roku uzyskał niezbędne zgody i będzie zasilać ponad dwa miliony domów. W fazie planowania znajduje się już projekt Hornsea 4.

Rozwój energetyki wiatrowej sprawia, że tytuł „największej na świecie” farmy wiatrowej zmienia właścicieli stosunkowo często. W zeszłym roku ruszyła budowa farmy wiatrowej Dogger Bank w pobliżu nadmorskiej wioski Ulrome w Anglii. Ta zbudowana przez GE Renewable Energy farma będzie wyposażona w największą na świecie morską turbinę wiatrową o wysokości 260 m i mocy 14 MW. Łączna moc całej farmy wyniesie 3,6 GW po jej ukończeniu w 2026 r., kiedy to stanie się największą farmą wiatrową na świecie i zapewni Wielkiej Brytanii pięć procent jej całkowitego zapotrzebowania na energię.

Źródło: Orsted

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę