elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Ruszyła największa na świecie morska farma wiatrowa

Orsted
Reklama
Reklama

U wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii rozpoczęła działalność morska farma wiatrowa, która dostarczy wystarczającą ilość energii elektrycznej dla ponad 1,3 miliona gospodarstw domowych.

Projekt Hornsea 2 duńskiej firmy energetycznej Orsted rozpoczął właśnie dostarczanie energii elektrycznej, jednak pełną moc uzyska dopiero w przyszłym roku. Szacuje się, że dostarczona energia wystarczy na zaspokojenie potrzeb nawet 1,3 miliona gospodarstw domowych.

Reklama

Nowa farma wiatrowa jest uzupełnieniem działającej od zeszłego roku farmy Hornsea 1. 174 turbin o mocy 1,2 GW jest w stanie zapewnić moc dla ponad jednego miliona domów w Wielkiej Brytanii.

Projekt Hornsea 2 posiada wprawdzie mniejszą liczbę turbin wiatrowych (165), ale dzięki temu, że każda z nich ma moc 8 MW, łączna moc całej farmy wynosi 1,32 GW, co czyni ją największą na świecie. Oddalona o ok. 90 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii farma jest połączona ze stałym lądem okablowaniem o łącznej długości ponad 800 km.

Reklama

Wraz z funkcjonującą już farmą Hornsea 1 obie morskie farmy wiatrowe zapewnią wystarczającą ilość energii dla ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych. W przygotowaniu jest już projekt Hornsea 3, który w zeszłym roku uzyskał niezbędne zgody i będzie zasilać ponad dwa miliony domów. W fazie planowania znajduje się już projekt Hornsea 4.

Rozwój energetyki wiatrowej sprawia, że tytuł „największej na świecie” farmy wiatrowej zmienia właścicieli stosunkowo często. W zeszłym roku ruszyła budowa farmy wiatrowej Dogger Bank w pobliżu nadmorskiej wioski Ulrome w Anglii. Ta zbudowana przez GE Renewable Energy farma będzie wyposażona w największą na świecie morską turbinę wiatrową o wysokości 260 m i mocy 14 MW. Łączna moc całej farmy wyniesie 3,6 GW po jej ukończeniu w 2026 r., kiedy to stanie się największą farmą wiatrową na świecie i zapewni Wielkiej Brytanii pięć procent jej całkowitego zapotrzebowania na energię.

Źródło: Orsted

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama