elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

W gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

Northvolt
Reklama
Reklama

Uruchomiono gigafabrykę Northvolt Ett w północnej Szwecji, co umożliwiło produkcję pierwszego ogniwa. Otworzyło to nowy rozdział branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo, które zostało całkowicie zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy.

Ogniwa wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego i będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych. Powstanie pierwszego ogniwa litowo-jonowego w Northvolt Ett to kamień milowy, do którego Northvolt dążył od czasu ogłoszenia budowy fabryki w 2017 r. Ma ono format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 r., kiedy to zaczną być realizowane pierwsze komercyjne dostawy do klientów.

Grafika

Reklama

Osiągneliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvoltu.

To wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska, z materiałów w części pochodzących z recyklingu, oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Grafika

Reklama

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs, fabryce pilotażowej Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 r. W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 miliardów dolarów, zawartych z takimi kluczowymi klientami jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 r.

Źródło: Northvolt

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama