W gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

W gigafabryce powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe Northvolt

Uruchomiono gigafabrykę Northvolt Ett w północnej Szwecji, co umożliwiło produkcję pierwszego ogniwa. Otworzyło to nowy rozdział branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo, które zostało całkowicie zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy.

Ogniwa wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego i będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych. Powstanie pierwszego ogniwa litowo-jonowego w Northvolt Ett to kamień milowy, do którego Northvolt dążył od czasu ogłoszenia budowy fabryki w 2017 r. Ma ono format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 r., kiedy to zaczną być realizowane pierwsze komercyjne dostawy do klientów.

Grafika

Osiągneliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvoltu.

To wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska, z materiałów w części pochodzących z recyklingu, oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Grafika

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs, fabryce pilotażowej Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 r. W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 miliardów dolarów, zawartych z takimi kluczowymi klientami jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 r.

Źródło: Northvolt

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę