Vertiv zostaje członkiem Stowarzyszenia Polish Data Center Association

Vertiv członkiem Polish Data Center Association Canva

Firma Vertiv dołączyła do stowarzyszenia Polish Data Center Association (PLDCA), które łączy właścicieli i operatorów największych centrów danych w Polsce w celu wzmacniania ich potencjału w polskiej branży IT. Jego misją jest również edukacja rynku w kierunku podnoszenia poziomu bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego infrastruktury centrów danych oraz budowanie nowych miejsc pracy poprzez współpracę z władzami, zmiany legislacyjne i wykorzystywanie doświadczeń podobnych podmiotów w Europie. 

Vertiv koncentruje się na energooszczędnym zasilaniu, chłodzeniu i zintegrowanych rozwiązaniach infrastrukturalnych, które wspierają rosnącą gęstość mocy IT. Postęp techniczny, a przede wszystkim szybki rozwój sztucznej inteligencji (AI), będzie wymagał nowych strategii dla centrów danych i infrastruktury. Aby sprostać tym wyzwaniom, Vertiv rozszerza swoje portfolio i wiedzę specjalistyczną m.in. w zakresie systemów chłodzenia cieczą do efektywnego chłodzenia serwerów.  

Polska z dużym potencjałem

Rynek centrów danych w Polsce, z Warszawą jako głównym ośrodkiem, rozwija się szybko od czasu pandemii i oczekuje się dalszego wzrostu, analitycy branżowi PMR podają, że komercyjne centra danych wzrosną ze 120 MW w 2022 roku do ponad 500 MW w 2030 roku. Wynika to w dużej mierze z inwestycji globalnych dostawców usług kolokacyjnych i chmurowych, w tym niektórych klientów Vertiv prefabrykowanych modułowych rozwiązań centrów danych (PFM).  Z doświadczenia Vertiv w Polsce wynika, że wdrożenia PFM są najczęściej przeprowadzane, gdy infrastruktura danego przedsiębiorstwa jest tworzona od podstaw.

Przyszłość rynku centrów danych

Rozwój dużych serwerowni w Polsce jest istotny ze względu na dynamiczny wzrost potrzeb w zakresie przechowywania i przetwarzania danych. Inwestycje w tego rodzaju infrastrukturę mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności kraju w obszarze technicznym oraz wspierać rozwój gospodarczy poprzez generowanie miejsc pracy i przyciąganie inwestorów. Jednocześnie ważne jest, aby rozwój ten szedł w parze z polityką redukcji emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwem danych, aby zapewnić stabilność i zaufanie do branży IT – wskazuje Igor Grdic Regional Director Central Eastern Europe w firmie Vertiv.

Centra danych to filary naszej cyfrowej rzeczywistości. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie danych oraz inwestycje zagranicznych firm, Polska staje się szybko rozwijającym się rynkiem dla sektora data center - odpowiadając na zapotrzebowanie firm technologicznych, a także rosnące tempo cyfryzacji życia, w tym szersze zastosowanie sztucznej inteligencji. Utrzymanie tempa wzrostu całej gospodarki cyfrowej będzie możliwe tylko dzięki efektywnej współpracy. Dlatego z radością witamy Vertiv jako członka PLDCA – oznajmił Adam Ponichtera, Wiceprezes Zarządu PLDCA.

Źródło: Vertiv

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę