Vertiv przejmuje firmę Great Lakes specjalizującą się w projektowaniu szaf serwerowych na zamówienie

Vertiv zawarł umowę przejęcia grupy spółek Great Lakes Data Racks & Cabinets za kwotę 200 milionów dolarów. Great Lakes znane jest z projektowania i produkowania innowacyjnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów szaf rackowych oraz innych zintegrowanych rozwiązań infrastrukturalnych, które stanowią fundament współczesnych centrów danych.
Inwestycja Vertiv
Wartość transakcji stanowi około 11,5-krotność oczekiwanych w 2026 r. zysków przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i umorzeń (EBITDA), z uwzględnieniem synergii kosztowej i możliwości sprzedaży krzyżowej. Przejęcie ma zwiększyć zdolność firmy Vertiv do dostarczania gotowych do użytku systemów szafowych, przystosowanych na potrzeby środowisk sztucznej inteligencji, odpowiadających potrzebom dużych przedsiębiorstw, rozwiązań brzegowych i kolokacyjnych, a także hiperskalowalnych systemów AI.
Założona w 1985 roku firma Great Lakes z siedzibą w Edinboro (Pensylwania, USA) posiada zakłady produkcyjne i montażowe w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jej portfolio obejmuje standardowe i produkowane na zamówienie szafy serwerowe, w tym modele zintegrowane i przystosowane do instalacji w rejonach sejsmicznych. Producent zapewnia także funkcjonalne systemy zarządzania okablowaniem zarówno do zastosowania w projektach modernizacyjnych, jak i przy wdrażaniu nowych instalacji. Dzięki przejęciu Great Lakes oferta firmy Vertiv zostanie rozszerzona, co zwiększy możliwości dostarczania pełnego zestawu produktów i usług dla potrzeb infrastruktury cyfrowej o znaczeniu krytycznym.
– Great Lakes jest wiodącym producentem szaf serwerowych, z bogatym portfolio wysokiej klasy rozwiązań i szerokim potencjałem innowacyjnym, który jest niezbędny przy tworzeniu coraz bardziej wymagających środowisk infrastruktury AI o wysokiej gęstości. Dzięki przejęciu Great Lakes firma Vertiv umacnia swoją pozycję jako czołowy dostawca rozwiązań technicznych na rynku centrów danych o charakterze krytycznym. Połączenie naszych możliwości pozwoli nam dostarczać kompleksowe, przystosowane do potrzeb klientów rozwiązania infrastrukturalne, odpowiadające na złożone wyzwania związane ze mechanizmami sztucznej inteligencji nowej generacji, o znacznie wyższym poziomie skomplikowania niż systemy, które wymagają tylko prostej integracji – powiedział Gio Albertazzi, dyrektor generalny Vertiv.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Korzyści dla klientów
Połączenie specjalistycznej wiedzy Great Lakes z obecnym portfolio firmy Vertiv przyniesie klientom znaczące korzyści za sprawą możliwości scentralizowanego pozyskiwania rozwiązań infrastrukturalnych, szybszego wdrażania środowisk IT dzięki wykorzystaniu gotowych do użycia systemów, zwiększonej wydajności operacyjnej zapewnionej przez fabryczną integrację rozwiązań zasilania i chłodzenia Vertiv, lepszej skalowalności dla środowisk sztucznej inteligencji i przetwarzania brzegowego, a także kompleksowemu wsparciu poprzez globalną sieć serwisową Vertiv.
Transakcja przejęcia podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym uzyskaniu zgód regulacyjnych zgodnie z ustawą Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvements Act z 1976 r., i ma zostać sfinalizowana w trzecim kwartale 2025 r.
Źródło: Vertiv