Trendy technologiczne napędzające przemysł

Trendy technologiczne napędzające przemysł Pixabay

Rzadko zdarza się, aby automatyka przemysłowa zmieniała się w tak gwałtownym tempie. Połączenie różnych trendów technologicznych pchnęło przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0 tak szybko, że firma Frost & Sullivan już przedstawiła plan Przemysłu 5.0. Ma być to ich droga do prężniejszego rozwoju.

Integracja Edge-and-Cloud, konwergentne środowiska programistyczne, sztuczna inteligencja (AI) i autonomiczna produkcja to znacznie więcej niż tylko pojęcia. Te innowacje technologiczne już się dzieją.

To wyjątkowy czas w naszej branży – wyjaśnił Cyril Perducat, senior vice president and chief technology officer at Rockwell Automation, na targach Automation Fair 2021. – Przyszłość to trajektoria, ścieżka, na której już jesteśmy. Kiedy myślę o pojęciu Industry 4.0, które zostało wymyślone w 2011 r., i mam przed oczami ostatnią dekadę, jestem pewien, że masa firm już przekonała się, co przemysł 4.0  może zaoferować wielowymiarowo.

Zdalna łączność, zaawansowana inżynieria z wieloma cyfrowymi bliźniakami,  mieszanie zasobów fizycznych i cyfrowych oraz zmiana interakcji na linii człowiek – maszyna napędzają branżę na tej ścieżce w kierunku Przemysłu 5.0.

W trakcie swojego przemówienia Perducat kwestionował, czy nie jest oby za wcześnie, aby wyglądać Przemysłu 5.0, kiedy to wszystkie obietnice Przemysłu 4.0 nie zostały jeszcze spełnione. Jednak zidentyfikował pięć możliwych do osiągnięcia i znaczących zmian, w porównaniu Frost & Sullivan między Przemysłem 4.0 a Przemysłem 5.0. Są to: dostarczanie obsługi i zadowolenia klienta, hiperpersonalizacja, responsywny i rozproszony łańcuch dostaw, produkty aktywowane doświadczeniem (interaktywne) oraz powrót siły roboczej do fabryk.

Jesteśmy w stanie zapewnić ludziom więcej możliwości – powiedział Perducat. – Zasoby ludzkie są ograniczone. Dostarczając systemy, które sprawiają, że interakcja człowiek maszyna jest bardziej wydajna, zwiększamy jej wpływ, a jednocześnie pozostajemy bezpieczni.

Rockwell Automation zidentyfikowała obszary, w których technologia może poprowadzić firmy tą drogą: ewolucja Edge computing i oprogramowania, uniwersalne sterowanie i konwergentne zintegrowane środowiska programistyczne (IDE), natywne zarządzanie operacjami AI, w tym oprogramowanie jako usługa (SaaS), i usługi cyfrowe oraz systemy autonomiczne i rozszerzona siła robocza.

W środowisku konwergentnym sterowanie, bezpieczeństwo i ruch łączą się ze sobą i muszą działać w zintegrowany sposób. Dotyczy to zwłaszcza rozwoju robotyki.

Granice między sterowaniem a robotyką coraz bardziej się zacierają – powiedział Perducat. – Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie w tej bardziej złożonej architekturze. To nie działa, jeśli nie jest bezpieczne.

Zarządzanie operacyjne staje się wydajniejsze, gdy sztuczna inteligencja jest natywna dla architektury i znajduje się na poziomie przedsiębiorstwa.

Całościowe spojrzenie wymaga dużej ilości danych i możliwości ich przetwarzania – wyjaśnił Perducat. – Część tego musi być autonomiczna, wykorzystując moc zastosowanej sztucznej inteligencji. To nie tylko jedno narzędzie więcej, lecz cała architektura. Możemy wykorzystać sztuczną inteligencję na maszynie, aby przełożyć wibracje na dane. Możemy myśleć o sztucznej inteligencji w kategoriach modelowania procesów. A kontrola predykcyjna modeli ewoluuje wraz ze sztuczną inteligencją. Kiedy możesz zorkiestrować wszystkie elementy architektury, to jest to system.

FactoryTalk Analytics LogixAI to silnik modelowania, który umożliwia optymalizację w pętli zamkniętej w czterech krokach: obserwacja (czujnik), wnioskowanie (model), decyzja (sterownik) i działanie (serwomechanizm). Na koniec, przekształcając się z systemów zautomatyzowanych w systemy autonomiczne, umożliwia podejmowanie lepszych decyzji w zakresie poszerzania ludzkich możliwości. Sztuczna inteligencja może również pomóc w uproszczeniu projektowania nowej generacji.

Możesz użyć sztucznej inteligencji, aby pomóc w generowaniu bloków kodu, jak osoby pracujące bezpośrednio razem. Jednym z elementów jest sztuczna inteligencja, zwiększająca ludzkie możliwości – wyjaśnił Perducat. – Postrzegamy kolejny krok w kierunku autonomicznej produkcji jako okazję do dostarczania  wartości naszym klientom. System autonomiczny to nowe spojrzenie na podstawowe zasady autonomicznych systemów sterowania. Nie musisz zgrywać i wymieniać. Mamy możliwość rozszerzenia istniejących systemów o nową technologię. Perducat podkreślił, że nie może to być tylko innowacja technologiczna.Technologia tworzy tylko możliwości lub potencjalne wartości – wyjaśnił. – Musi być dostępna dla użytkowników, więc musimy wprowadzać innowacje z punktu widzenia doświadczenia użytkownika. Chcemy to wnieść do wszystkich produktów, doświadczeń i modeli. W  cyfrowym świecie innowacje wykraczają poza technologię i funkcje.

Źródło: Rockwell Automation

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę