elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Rockwell Automation otwiera drogę do digitalizacji przemysłu

Rockwell Automation
Reklama
Reklama

W ramach usługi współdzielonej fabryki (fabryka jako usługa) Rockwell Automation oferuje małym graczom, w tym również start-upom, skorzystanie z infrastruktury zakładu produkcyjnego i szkieletu cyfrowej sieci, które umożliwiają szybką konfigurację linii produkcyjnych, zapewniając tzw. masową personalizację.

Industry 4.0 to obszar rozwijający się na tyle szybko, że oprócz dużych graczy przyciąga również tych mniejszych, z innowacyjnymi pomysłami, którzy bez niezbędnej infrastruktury produkcyjnej nie mają szansy ich zmaterializować i urzeczywistnić. Model biznesowy oparty na współdzielonej fabryce, oferowany przez Rockwell Automation, ma szansę na stałe zagościć w światowej gospodarce i zmienić oblicze przemysłu na niespotykaną skalę.

Reklama

Start-up Sustainder, który skorzystał z usługi współdzielonej fabryki, opracował i wdrożył w holenderskim Emmen system oświetlenia ulicznego LED, który nie tylko zmniejsza zużycie energii nawet do 90%, ale również wchodzi w interakcję z otoczeniem. Dodatkowo można go dowolnie konfigurować: aktywować ruchem ręki, wyposażyć w czujniki środowiskowe, aby raportowały odczyty jakości powietrza lub wykrywały wycieki gazu, czy wreszcie wyposażyć w mikrofony powiadamiające władze o wypadkach.

Światło

– Ten projekt przedstawia możliwości, jakie daje ludzka pomysłowość przy wsparciu narzędzi cyfrowych powiedział Mark Bottomley, wiceprezes regionalny Rockwell Automation. – Cyfrowa transformacja przemysłu zapewnia lepsze sposoby życia i wykonywania pracy w świecie bardziej zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jestem bardzo dumny z roli, jaką odgrywa Rockwell Automation, pomagając klientom w osiąganiu jak najlepszych wyników.

Sustainder dostrzegł możliwości daleko wykraczające poza przyjęte ramy tradycyjnego oświetlenia LED. Punktem wyjścia do realizacji projektu była świadomość, że samorządy lokalne i krajowe, chcąc osiągnąć ambitne cele w zakresie efektywności energetycznej, będą musiały sięgnąć po oświetlenie LED w przestrzeni miejskiej. Firma poszła o krok dalej, łącząc dwa istotne trendy – konieczność przejścia na oświetlenie LED i postęp w kierunku smart city.

W ciągu kilku lat Sustainder opracował, wyprodukował i zainstalował naprawdę inteligentne rozwiązania oświetleniowe dla miejskich przestrzeni publicznych. By móc urzeczywistnić swoją koncepcję firma potrzebowała wydajnego zakładu produkcyjnego, istniejących łańcuchów dostaw i umiejętności realizacji. Rozwiązaniem okazała się fabryka Technologies Added w Emmen w Holandii, która umożliwiła wykorzystanie infrastruktury produkcyjnej, cyfrowej sieci oraz szeregu narzędzi od Rockwell Automation. Fabryka zapewniła dostęp do zaawansowanych technologii i narzędzi, takich jak: modelowanie 3D, inteligentna robotyka, cyfrowe bliźniaki itp.

Reklama

W rezultacie powstała technologiczna oprawa oświetlenia publicznego, którą można bez końca konfigurować: aktywować ruchem ręki, wyposażyć w czujniki środowiskowe, aby raportowały odczyty jakości powietrza lub wykrywały wycieki gazu, czy wreszcie wyposażyć w mikrofony powiadamiające władze o wypadkach i automatycznie podnoszące poziom oświetlenia dla służb ratowniczych.

Źródło: Rockwell Automation

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama