Rockwell Automation otwiera drogę do digitalizacji przemysłu

Rockwell Automation otwiera drogę do digitalizacji przemysłu Rockwell Automation

W ramach usługi współdzielonej fabryki (fabryka jako usługa) Rockwell Automation oferuje małym graczom, w tym również start-upom, skorzystanie z infrastruktury zakładu produkcyjnego i szkieletu cyfrowej sieci, które umożliwiają szybką konfigurację linii produkcyjnych, zapewniając tzw. masową personalizację.

Industry 4.0 to obszar rozwijający się na tyle szybko, że oprócz dużych graczy przyciąga również tych mniejszych, z innowacyjnymi pomysłami, którzy bez niezbędnej infrastruktury produkcyjnej nie mają szansy ich zmaterializować i urzeczywistnić. Model biznesowy oparty na współdzielonej fabryce, oferowany przez Rockwell Automation, ma szansę na stałe zagościć w światowej gospodarce i zmienić oblicze przemysłu na niespotykaną skalę.

Start-up Sustainder, który skorzystał z usługi współdzielonej fabryki, opracował i wdrożył w holenderskim Emmen system oświetlenia ulicznego LED, który nie tylko zmniejsza zużycie energii nawet do 90%, ale również wchodzi w interakcję z otoczeniem. Dodatkowo można go dowolnie konfigurować: aktywować ruchem ręki, wyposażyć w czujniki środowiskowe, aby raportowały odczyty jakości powietrza lub wykrywały wycieki gazu, czy wreszcie wyposażyć w mikrofony powiadamiające władze o wypadkach.

Światło

– Ten projekt przedstawia możliwości, jakie daje ludzka pomysłowość przy wsparciu narzędzi cyfrowych powiedział Mark Bottomley, wiceprezes regionalny Rockwell Automation. – Cyfrowa transformacja przemysłu zapewnia lepsze sposoby życia i wykonywania pracy w świecie bardziej zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jestem bardzo dumny z roli, jaką odgrywa Rockwell Automation, pomagając klientom w osiąganiu jak najlepszych wyników.

Sustainder dostrzegł możliwości daleko wykraczające poza przyjęte ramy tradycyjnego oświetlenia LED. Punktem wyjścia do realizacji projektu była świadomość, że samorządy lokalne i krajowe, chcąc osiągnąć ambitne cele w zakresie efektywności energetycznej, będą musiały sięgnąć po oświetlenie LED w przestrzeni miejskiej. Firma poszła o krok dalej, łącząc dwa istotne trendy – konieczność przejścia na oświetlenie LED i postęp w kierunku smart city.

W ciągu kilku lat Sustainder opracował, wyprodukował i zainstalował naprawdę inteligentne rozwiązania oświetleniowe dla miejskich przestrzeni publicznych. By móc urzeczywistnić swoją koncepcję firma potrzebowała wydajnego zakładu produkcyjnego, istniejących łańcuchów dostaw i umiejętności realizacji. Rozwiązaniem okazała się fabryka Technologies Added w Emmen w Holandii, która umożliwiła wykorzystanie infrastruktury produkcyjnej, cyfrowej sieci oraz szeregu narzędzi od Rockwell Automation. Fabryka zapewniła dostęp do zaawansowanych technologii i narzędzi, takich jak: modelowanie 3D, inteligentna robotyka, cyfrowe bliźniaki itp.

W rezultacie powstała technologiczna oprawa oświetlenia publicznego, którą można bez końca konfigurować: aktywować ruchem ręki, wyposażyć w czujniki środowiskowe, aby raportowały odczyty jakości powietrza lub wykrywały wycieki gazu, czy wreszcie wyposażyć w mikrofony powiadamiające władze o wypadkach i automatycznie podnoszące poziom oświetlenia dla służb ratowniczych.

Źródło: Rockwell Automation

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę