Targi Enex w nowej formule – podsumowanie

Targi Enex w nowej formule Targi Kielce

Tegoroczny Enex odbył się online. Warunki zmusiły organizatorów do zrezygnowania ze spotkania na żywo, które, jak wiadomo, jest najlepszym środowiskiem do nawiązywania relacji biznesowych.

Po raz kolejny targi Enex zaskoczyły branżę odnawialnych źródeł energii. Po zeszłorocznej, rekordowej edycji tym razem postawiono na nietypową formułę. Pandemia nie pozwoliła na organizację tradycyjnych targów, ale organizatorzy nie poddali się, a Enex w sieci stał się jednym z ciekawych inicjatywych skierowanych głównie do reprezentantów branży OZE w Polsce.

Targi Enex to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które skupia jak w soczewce całą branżę energetyczną. Biorą w nich udział najważniejsi producenci paneli fotowoltaicznych, instalatorzy pomp ciepła, dilerzy samochodów elektrycznych, firmy zajmujące się magazynowaniem energii, ale także te, trudniące się energetyką tradycyjną. Dzięki współpracy z ekspertami – przedstawicielami świata nauki i przedsiębiorczości – Międzynarodowe Targi Odnawialnych Źródeł Energii nie są tylko platformą nawiązywania relacji biznesowych, ale także wymiany doświadczeń, myśli i pomysłów.

W wirtualnej odsłonie targów OZE w charakterze rozmówców wzięły udział osoby z 4 krajów, reprezentujące największe firmy i stowarzyszenia związane z branżą. Transmisje z wydarzenia były dostępne na kanałach i w mediach społecznościowych organizatorów wydarzenia, czyli Targów Kielce i portalu Globenergia. Targi Enex w sieci obejrzało w dniu wydarzenia 2228 osób z całej Polski. By wszystko mogło odbyć się zgodnie z planem, zbudowano specjalne studio filmowe, a przy realizacji wydarzenia pracowało ponad 20 osób zarówno z załogi Targów Kielce, jak i portalu Globenergia.

Przełom w OZE

Okazuje się, że miniony rok był dla sektora OZE przełomowy. Polacy chętnie sięgali po dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 4 lutego rozpatrzono 121,8 tys. wniosków o wsparcie finansowe o łącznej wartości 607, 68 mln zł. Z danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że na koniec 2020 r. w kraju pracowało 466 167 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Warto dodać, że udział energetyki słonecznej w mocy elektrycznej naszego kraju wzrósł do 7,2%.

Podobny boom przeżywa branża pomp ciepła. Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii  Pomp Ciepła, rynek pomp służących centralnemu ogrzewaniu wzrósł o około 77% w stosunku do 2019  r.  W minionym roku sprzedano około 42 tysięcy modeli typu powietrze/woda, co z kolei stanowiło wzrost o 102%.

Rok 2020 był przełomowy dla branży odnawialnych źródeł energii. Hossę, jaką przeżywa fotowoltaika czy rynek pomp ciepła, trzeba wykorzystać, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację targów mimo pandemii. Enex w sieci to 20 firm z europejskiej czołówki, które zaprezentowały swoje innowacyjne produkty setkom widzów w całej Polce. Takiego wydarzenia, skierowanego do branży OZE, nie było w tym roku w Polsce! mówił Robert T. Frąk, menadżer targów Enex.

Nagrody za osiągnięcia

Targi Enex to nie tylko wiele rozmów i solidne porcje wiedzy, ale także nagrody. Otrzymały ją produkty, które swoją innowacyjnością zmieniają rynek OZE. W tym roku komisja nagrodziła zarówno rozwiązania dotyczące elektromobilności, fotowoltaiki i pomp ciepła. Wyróżniono urządzenia, ale także podzespoły wpływające na lepsze, wydajniejsze funkcjonowanie produktów. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także konkurs „Dobre Praktyki w Dobrych Rękach”, w którym przedsiębiorstwa docenia się za najlepsze rozwiązania energetyczne i ekologiczne w Polsce. Wśród produktów było w czym wybierać. W rywalizacji wzięły udział m.in.: moduły fotowoltaiczne Encor, inteligentny system magazynowania energii LUNA2000-15-S0 oraz seria obejm zaciskowych Ratchet P-Clamp.

Podczas wydarzenia istniała możliwość podjęcia tematyki w zakresie cech dominujących w transformacji energetycznej oraz zmian prawnych, z jakimi trzeba mierzyć na drodze do rozwoju energetycznego. Dzięki targom Enex w sieci po raz kolejny mogliśmy spotkać się w Targach Kielce, aby rozmawiać o ekologii i energetyce, czyli rzeczach ważnych dla każdego z nas. Tegoroczna edycja targów Enex, choć różna od poprzednich, pokazuje, jak istotny jest temat odnawialnych źródeł energii. Ta branża gospodarki będzie rozwijać się w szybkim tempie, dlatego jestem dumny, że Targi Kielce mogą uczestniczyć w tym procesie podsumował wydarzenie dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce.

Źródło: Targi Kielce

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę