Smartfon 5G cyfryzuje komunikację w parkach energetycznych

Smartfon 5G cyfryzuje komunikację w parkach energetycznych Pepperl+Fuchs

Cepsa, jedna z największych firm energetycznych w Hiszpanii, zarządza dwoma parkami energii na południu kraju. Od lat pracownicy fabryk polegają na produktach Pepperl+Fuchs w zakresie komunikacji między sobą i dokumentowania codziennych zadań, takich jak konserwacja. Wprowadzenie technologii 5G stworzyło obecnie nowe standardy w zakresie dostępności, zasięgu sieci i opóźnień, otwierając możliwość stopniowego zastępowania modeli Smart-Ex 02 iskrobezpiecznym smartfonem Smart-Ex 03 5G firmy Pepperl+Fuchs.

Smart-Ex 03 to pierwszy iskrobezpieczny smartfon firmy Pepperl+Fuchs, obsługujący technologie 5G i Wi-Fi 6. Aby zapewnić elastyczną komunikację w sieciach publicznych i prywatnych, firmy i pracownicy mobilni mają teraz smartfony, które umożliwiają i optymalizują wszystkie scenariusze aplikacji cyfrowych, nawet w ciężkich warunkach pracy.

Smartfon 5G cyfryzuje komunikację w parkach energetycznych zdjęcie w treści artykułu

Cepsa od lat polega na wiedzy i doświadczeniu firmy Pepperl+Fuchs i jej marki zależnej, ECOM Instruments. Obecnie do komunikacji między pracownikami mobilnymi wykorzystuje ponad 1100 smartfonów Smart-Ex 02. Ponadto, firma korzysta z ponad 300 tabletów Tab-Ex 03, za pomocą których pracownicy dokumentują czynności konserwacyjne, tworzą i sprawdzają listy kontrolne oraz prowadzą wideokonferencje. Firma robi zatem ważny krok w stronę cyfryzacji.

Zastosowanie technologii 5G niesie ze sobą wiele korzyści dla hiszpańskiego koncernu. Firma wdrożyła w swoich parkach energetycznych dwie prywatne sieci komórkowe, co czyni ją pionierem w wykorzystaniu tego typu technologii w sektorze energetycznym.

Zalety sieci kampusowych

Standard komunikacji mobilnej 5G oferuje branży zdecydowaną przewagę w postaci sieci kampusowych. Te prywatne sieci 5G są udostępniane firmom we współpracy z wybranym przez nich operatorem sieci lub konfigurowane indywidualnie dla nich. Zapewnia to ochronę przed nieuprawnionym dostępem z zewnątrz, a jednocześnie gwarantuje dostępność pasma.

Technologia 5G umożliwia też dzielenie sieci. Dostępna przepustowość jest podzielona na różne kanały (slices), którym można nadawać priorytety. Na przykład firma definiuje kanał do komunikacji krytycznej i zapewnia, że odpowiednia przepustowość będzie zawsze dostępna w sytuacji awaryjnej.

Ponadto, sieć 5G wyróżnia się wyjątkowo małymi czasami opóźnień, co sprawia, że aplikacje typu „push-to-talk” są jeszcze bardziej skuteczne, ponieważ funkcja PoC (Push-to-Talk over Cellular) jest ważną częścią komunikacji w Cepsa, nieprzerwanie dostępną dzięki smartfonom Smart-Ex 03 firmy Pepperl+Fuchs. W odróżnieniu od analogowych środków komunikacji, połączenie odbywa się przez sieć komórkową. Dzięki technologii 5G, komunikacja jest zatem jeszcze wydajniejsza i szybsza i nie wykazuje opóźnień.

Smartfon 5G cyfryzuje komunikację w parkach energetycznych zdjęcie w treści artykułu

Źródło: Pepperl+Fuchs

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę